Децата от столичната ДГ „Чебурашка“ и русенските „Звездица“ и „Детелина“ се обучават пилотно по STEАM и провеждат състезания
Три детски градини въвеждат през тази учебна година пилотно обучение в сферата на роботиката и точните науки STEАM – за развиване уменията на децата в петте ключови направления: наука (S), технология (T), инженерство (E), изкуства (A) и математика (M). Проектът е по образователна програма, насочена към деца от 4- до 6-годишна възраст. Той се осъществява от Центъра за творческо обучение, като тази учебна година темата е „Транспорт и доставки“. През следващите години темите ще бъдат други.
Антоанета НАЙДЕНОВА
Малчуганите от II до IV група от детските градини „Чебурашка“ в София и „Детелина“ и „Звездица“ от Русе участваха в по 10 тематични работилници, по време на които работят в екипи, обсъждат, проектират и изграждат тематични модели, решават различни предизвикателства от реалния живот. Те са свързани с пренасянето на пратки, как се сортират и как после се транспортират по целия свят.
В ДГ. „Чебурашка“ и в ДГ „Звездица“ се провеждат финални състезания, на които децата показват какво са научили.
Целта на пилотната програма е да разпали любопитството на децата, да подпомогне тяхното развитие, както и уменията им за критично мислене, за кодиране и проектиране чрез забавно практическо обучение по STEАM и роботика с помощта на LEGO DUPLO тухлички. По време на заниманията се стимулират също откривателството, приобщаването, иновациите, работата в екип и забавлението при работата с най-малките.
„25 деца от нашата детска градина от II до IV група участваха във финалното състезание на 26 май. Те бяха разпределени в 5 отбора с по 5 деца и техните родители – разказва пред „Аз-буки“ директорът на русенската ДГ „Звездица“ Райна Великова. – Всеки отбор имаше свое име и трябваше да направи различни обекти, след което да ги транспортира до различни дестинации по света – от Южния до Северния полюс. Беше забавно и за децата, и за родителите, доста интересни неща се получиха.
Сред най-интересните са люлка за възрастни, иновативна рампа за транспортиране на доставки, както и сал, на който мече превозва конче и коте от единия до другия полюс. Много бяха забавните неща. Всяко дете има толкова идеи и свой собствен свят, който пресъздава с лего и обяснява какво точно е направило. Майките и татковците също бяха много изненадани какво могат децата им, защото вкъщи не всички имат лего. Това е много полезна за децата дейност, която развива не само моториката, а и въображението им.“
През цялото време на състезанието отборите са наблюдавани и оценявани от компетентно жури. Част от него са представителите на Центъра за творческо обучение Силвия Дечева и Венета Михайлова и началникът отдел „Образование, спорт и младежки дейности“ към Община Русе Таня Тодорова. Тя оценява работата на екипите, задава и много уточняващи въпроси на децата, като получава и куп интересни и изненадващи отговори. Силвия Дечева връчва и сертификати на всяко дете.
„Накрая всички бяха победители, разбира се – казва Райна Великова. – В предучилищна възраст оценката винаги трябва да е положителна и по-
ощрителна, за да мотивира децата и да им даде криле. Всички си тръгнаха със сертификати и награда – ученическа раничка, за да подготвим тези, които наесен ще тръгват на училище. Получи се истински празник на двора, с музика, флагчета, балони и масички за конструкторите.“
220 деца се обучават в ДГ „Звездица“, която е разположена в две сгради. Всички учители и възпитатели, които не са на смяна, съдействат на отборите и почти целият персонал се включва в празничното събитие. Децата от вторите групи, които са на 4 години, също се включват в пилотния проект, защото въпреки че са мънички, също са доста изобретателни. Всички деца много обичат да работят с лего конструкторите, и сами питат кога ще играят. Възприемат го като вид награда. Във всяка сграда на ДГ „Звездица“ има лего център, в който децата ходят на групи по график и се занимават, обучават и забавляват.
От Центъра за творческо обучение за участието в пилотния проект подаряват по 5 дискавъри комплекта „Лего“ на трите детски градини, но те си имат и други.
Община Русе е втората община в страната, която въвежда във всичките си 19 детски градини ученията „чрез игра“ и „чрез правене“, за да може всяко дете да развива дигиталните си умения от най-ранна детска възраст. На какво се дължи това?
„Зам.-кметът по хуманитарни дейности Енчо Енчев е инициатор за въвеждането на STEM обучението в детските градини – обяснява Райна Великова. – Той е много отворен за нови и иновативни подходи и практики и ни подкрепя във всяко начинание. Образованието се цени, затова при нас се получават нещата и вървим напред.“
На турнира по конструиране с деца и родители в ДГ „Звездица“ са поканени и гостуват и техните колеги от русенската ДГ „Детелина“, директорът Елена Славчева и главният учител.
През април в ДГ „Детелина“ деца и учители, разпределени в екипи, участват в открита игрова сесия на тема „Да транспортираме“. Децата проучват как се транспортират пратките и какви връзки да се използват. Строят и разиграват различни начини за товарене и разтоварване на пратки. Чрез игрово обучение създават решения и разрешават проблемите в екип. Гости на открития урок са началникът на отдел „Образование, спорт и младежки дейности“ в Община Русе Таня Тодорова, Валентина Венкова от Центъра за творческо обучение, както и представители от другите две детски градини, включени в проекта – ДГ „Чебурашка“ – София, и русенската ДГ „Звездица“, с които споделят опит.
„Колеги ходиха в Русе през април и представиха нашата работа, а русенските педагози направиха демонстрации на работата с децата при тях“, казва директорът на столичната 10. ДГ „Чебурашка“ Мария Шонева. И добавя, че при тях финалното състезание се провежда на 18 май.
В „Чебурашка“ внедряването на пилотния проект става в рамките на друг техен проект по НП „Успяваме заедно“ на МОН по модула за иновативна детска градина, по който печелят с проекта „С малки стъпки в STEM“. По него закупуват комплекти „Лего“ и получават методическа помощ от Центъра за творческо обучение.
По проекта „С малки стъпки в STEM“ в ДГ„Чебурашка“ е предвидено в отборите да бъдат включени деца с изявени дарби в конструирането и математиката, както и към тях да бъдат социализирани и приобщени деца със специални образователни потребности. Затова правят два отбора с по 6 деца от третите групи на детската градина, като във всеки от тях участват и по две деца със специални потребности.
По време на финалното състезание демонстрация пред родителите и експерти от Центъра за творческо обучение децата представят идеите си и това, което са конструирали. Задачата им е да направят сортировъчен център и да построят средствата за транспорт на пратките по суша, въздух и вода, както и да направят рампи за товарене на стоките на превозните средства и да намерят иновативни пътища, по които да ги придвижат до крайната точка.
„Имаме набор от лего комплекти и от предишни години и всички деца се занимават с тях – казва Мария Шонева. – Много им е интересно и бързо се ориентират в работата с тези комплекти.“
В ДГ„Чебурашка“ се обучават общо 264 децата, като 48 от тях са в две яслени групи.
Проектът на Центъра за творческо обучение FIRST LEGO League Discover е въведен пилотно при децата от 4 до 6 години в детските градини „Чебурашка“ в София, „Детелина“ и „Звездица“ от Русе през тази учебна година, но впоследствие към него се присъединяват и други частни и общински столични детски градини.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg