"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2022 Брой 21, 2022

„Питагор“ за трима млади и петима утвърдени учени

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
25-05-2022
in Брой 21, 2022
A A

В навечерието на 24 май осем учени бяха удостоени с наградата „Питагор“ за своите постижения и съществен принос за развитието на българската наука. Министерството на образованието и науката организира официална церемония по връчване на отличията за 14-а поредна година. Наградите бяха присъдени в три категории – „Науки за живота и медицината“, „Социални и хуманитарни науки“ и „Природни и инженерни науки“. За първи път във всяка от тях са отличени и млади, и утвърдени учени. В тазгодишното издание на конкурса участваха 34 учени, от които авторитетно жури, съставено от предишни носители на Наградата, излъчи номинираните и победителите. Негов председател е проф. Милен Георгиев от Института по микробиология на БАН, който през 2020 и 2021 г. е включен в първите 2% в годишната класация за цялостен научен принос на Университета Станфорд и е трикратен носител на наградата „Питагор“.

 

Осемте учени, отличени с наградата „Питагор“ тази година, се снимаха за спомен с министъра
на образованието и науката акад. Николай Денков

Антоанета НАЙДЕНОВА

Вече 14 години без прекъсване отличаваме постиженията на българските учени – каза министърът на образованието и науката акад. Николай Денков на церемонията за връчването на наградите „Питагор“ за принос в развитието на българската наука. – Това показва, че науката във всички области е жива и има какво да даде както на обществото, така и на образованието на нашите студенти, ученици и младежи“, добави министърът.
Акад. Денков връчи и призовете за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината. „Номинираните в тази категория илюстрираха по прекрасен начин колко разнообразни са научните изследвания, колко широк спектър от области покриват и колко интердисциплинарни трябва да са учените в съвременния свят, ако искат да бъдат успешни“, подчерта министърът. Конкуренцията в тази категория бе доста оспорвана и в нея бяха връчени две награди – на проф. д-р Ирена Костова от Медицинския университет в София и на проф. д-р Павлина Долашка от Института по органична химия с Център по фитохимия към БАН. „Вие сте чудесен символ на българската наука в нейния най-успешен вариант“, заяви министър Денков, докато им връчваше грамотите и наградите „Питагор“.
Основните научни интереси на проф. д-р Ирена Костова са в областта на лекарствената химия на биологичноактивни съединения, органични лиганди и техни лантанидни комплекси. Заради постиженията си тя е включена в топ 1% на учените в света според рейтинга на учените с най-голям принос в развитието на съвременната наука на Станфордския университет, както и според класацията на Elsevier.
Проф. д-р Павлина Долашка има голям принос за получените нови биологичноактивни компоненти (БАК) и смеси, изолирани от черноморски и градински охлюви, раци и растения. Ръководител е на над 40 проекта, а по време на пандемията тя и екипът ѝ разработват филтри за защита от вируса на ковид.
На церемонията за връчването на наградите за наука „Питагор“ присъстват министър-председателят Кирил Петков, министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, председателят на Парламентарната комисия по образованието и науката Ирена Анастасова, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Анастас Герджиков, учени и университетски преподаватели.
Виртуален поздрав към отличените отправи и българският еврокомисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел. „Това е празник на умовете и талантите на България, а наградата „Питагор“ е признание за неуморния ви труд и съзидателна енергия. Заедно с вас, учените, можем да изградим Европа на знанието. Днешните предизвикателства ни показаха още веднъж колко са важни инвестициите в наука и образование, а ние имаме нужда от вашия талант, иновативни идеи и творчество, за да намерим решенията, чийто път минава през науката. Продължавайте да ни карате да се гордеем с вас, и нека все повече млади хора последват вашите стъпки по пътя на науката“, каза Мария Габриел.
В Европейската година на младежта МОН даде възможност младите учени да получат награди и в трите категории. Млад учен в областта на науките за живота и медицината стана д-р Мерилин ал Шариф. Тя е главен асистент в Института по биофизика и биомедицинско инженерство при БАН, секция QSAR и молекулно моделиране. Научните ѝ резултати са от значение за идентифициране и характеризиране на рисковете за човешкото здраве и подпомагат приоритизацията на водещи структури от природен произход при разработването на лекарства, превенция и терапия на диабет тип 2,
на неалкохолна стеатозна болест на черния дроб, метаболитен синдром и респираторни заболявания. Наградата ѝ връчи премиерът Кирил Петков, който каза, че е щастлив да връчи именно тази награда, защото младите учени са бъдещето на България. И пожела успех в работата на д-р Ал Шариф в сферата на диабета в името на всички, които се надяват да се открие лек за тази коварна болест.
Проф. Анастас Герджиков даде приза на младия учен в областта на социалните и хуманитарните науки – гл. ас. д-р Андриана Спасова от Института за литература към БАН. Тя е и постдокторант към НП „Млади учени и постдокторанти“. Нейната първа научна книга – „Антични реминисценции във възрожденската книжнина“, издадена през 2020 г.,
получава широк отзвук. Д-р Спасова посвещава изследванията си на Найден Геров. Един от най-
важните резултати от нейната работа е откриването на учебниковия ръкопис „Българска история“.
Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер връчи наградата „Питагор“ за млад учен в областта на природните и инженерните науки на гл. ас. д-р Калин Стайков, който работи в катедра „Теоретична физика“ на Физическия факултет към Софийския университет. Д-р Стайков има получени резултати за модифицирани теории на гравитацията, както и излъчването на гравитационни вълни от неутронни звезди и от черни дупки. Научните му интереси са фокусирани в областта на теоретичната астрофизика, изчислителната физика, гравитацията, компактните обекти, модифицираните теории на гравитацията и гравитационните вълни.
Награда „Питагор“ за утвърден учен в областта на социалните и хуманитарните науки беше връчена на доц. д-р Явор Милтенов от председателя на Парламентарната комисия по образованието и науката Ирена Анастасова. Тя каза, че световната тенденция е да се инвестира в приложните науки, но подчерта колко важни са и инвестициите във фундаменталните, хуманитарните и социалните науки, защото това са инвестиции в духа. Филологът Явор Милтенов от Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ на БАН се занимава с изследването на българския език, литература и култура през Средновековието. Основните му постижения са свързани с обогатяването на научното знание за средновековната българска литература и език. Допринася значително за изясняване използването на Кирило-Методиевата азбука в Източна България успоредно със съществуването на глаголицата и кирилицата. Място в изследователската му работа заемат и сведенията за учениците на книжовниците. Постига важни изводи за ранната писмена култура у нас. Доц. Милтенов призова всички българи „да си върнем онази България на духа, за която си спомняме само на 24 май, а тя трябва да присъства в живота и ежедневието ни всеки ден“.
В областта на природните и инженерните науки бяха отличени двама утвърдени учени – проф. д-р Иво Гръбчев от СУ „Св. Климент Охридски“ и проф. д-р Маргарита Попова от Българската академия на науките, от председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски.
Проф. д-р на химическите науки Иво Гръбчев е преподавател в Медицинския факултет на СУ и има важен принос в усилията на учените да преодолеят все по-нарастващата устойчивост на бактериите към прилаганите в медицинската практика антибиотици. Той е включен в първите 2% в годишната класация за цялостен научен принос на Станфордския университет за 2020 и 2021 г. Проф. Гръбчев прави и задълбочени in vitro изследвания на антитуморната активност на нови съединения срещу различни туморни клетъчни линии.
Основните постижения на проф. д-р Маргарита Попова от Института по органична химия с Център по фитохимия към БАН са свързани с чистотата въздуха, намаляването на парниковите газове и лекарствата. Тя работи върху получаването на нови наноразмерни материали като катализатори на процесите по опазване околната среда и като носители на лекарствeни вещес-
тва. Проф. Попова благодари за наградата от свое име и от името на екипа си и каза, че за нея това е стимул да продължава да работи още повече. „Желанието да правим наука в България, е това, което ни обединява, и се надявам да привлечем към нея и младите колеги.“

Your Image Description

Свързани статии:

Госпожица Пчела Практиката учи най-добре Д-р Ваня Монева, хоров диригент: Учителите за мен са свети хора Наши ученици с награди от европейски конкурс

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Красив ум

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Метеостанция в Университетската ботаническа градина в София

Next article

Да пробудиш любознание

Next article
Да пробудиш любознание

Да пробудиш любознание

Мост към поколенията

Мост към поколенията

Подготвени за пазара на труда

Подготвени за пазара на труда

Последни публикации

  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2025, година XLXII
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 51 (2024 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2024, година XLXI
  • Foreign Language Teaching, Number 4/2024, Volume 51
  • Foreign Language Teaching, Number 3/2024, Volume 51
  • Foreign Language Teaching, Number 2/2024, Volume 51
  • Foreign Language Teaching, Number 1/2024, Volume 51
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 50 (2023 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2023, година XLX
  • Foreign Language Teaching, Number 5/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 4/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 3/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 2/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 1/2023, Volume 50
  • Annual contents of Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching Vol.49 \2022
  • Foreign Language Teaching, Number 6/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 5/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 4/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 3/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 2/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 1/2022, Volume 49

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"