Преподаватели от катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ и студенти от специалност „География“ на Геолого-географския факултет инсталираха в Университетската ботаническа градина в София автоматична метеорологична станция. Целта е да се възстановят метеорологичните измервания, които са се осъществявали на това място през периода 1887 – 1992 г. На 1 февруари 1887 г. в двора на
I софийска мъжка гимназия е открита първата метеорологична станция в България, обслужвана изцяло от българи. Метеорологичната станция е основана от Марин Бъчеваров (1859 – 1926 г.) – учител по физика и астрономия в гимназията, а по-късно професор в Софийския университет и основател на Астрономическата обсерватория към Софийския университет. През 1892 г. по инициатива на проф. Стефан Георгиев (1859 – 1900 г.) – първи професор по ботаника в България, тук е създадена Университетската ботаническа градина.
С автоматичната метеорологична станция ще бъдат измервани температура на въздуха, относителна влажност, валежи, посока и скорост на вятъра и атмосферно налягане. Това ще осигури актуална информация за метеорологичните елементи в урбанизирана територия. Получените данни ще се използват за научни изследвания и за обучение на студенти по климатология и свързаните с науката за климата дисциплини, изучавани в Геолого-географския факултет, а също така и в Биологическия и в Историческия факултет на Софийския университет.
Автоматичната метеорологична станция е закупена със средства по проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Софийския университет, с ръководител проф. Нина Николова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg