ЕП и Съветът на Европейския съюз постигнаха политическо споразумение за бюджета за 2022 г.
Антоанета НАЙДЕНОВА
Европейският парламент и Съветът на Европейския съюз постигнаха неформално политическо споразумение за бюджета на ЕС за 2022 г., предложен от Европейската комисия. Споразумението е за поети задължения в размер на 169,5 млрд. евро и за плащания в размер на 170,6 млрд. евро.
Годишният бюджет за 2022 г.
се очаква да бъде официално приет от Съвета на ЕС и от ЕП с гласуване в пленарна зала на 24 ноември 2021 г. Той ще позволи на ЕС да мобилизира значителни средства за продължаване действията в отговор на пандемията от коронавирус и последиците от нея, за да се постави началото на устойчивото възстановяване и да се защитят и създадат работни места.
Одобреният бюджет ще насочи средствата там, където могат да помогнат най-много, в съответствие с най-належащите нужди на държавите членки на ЕС. Той ще доведе до допълнителни инвестиции в по-екологична, по-цифровизирана и по-устойчива Европа, като същевременно ще бъдат защитени най-уязвимите хора в съседните ѝ държави и по света.
„Това споразумение потвърждава, че всички институции са готови да постигнат компромис, за да приемем бюджет, който ще подкрепи устойчивото възстановяване и необходимия преход на ЕС в полза на всички“, коментира комисар Йоханес Хан, който отговаря за бюджета и администрацията.
49,7 млрд. евро от бюджета на ЕС за 2022 г. са за поети задължения в подкрепа на възстановяването, като се стимулират инвестициите в икономическото, социалното и териториалното сближаване.
1,2 млрд. евро са предвидени в рамките на Фонда за справедлив преход, за да се гарантира, че преходът към неутралност по отношение на климата работи за всички, както и 755,5 млн. евро по програмата LIFE в подкрепа на действията в областта на околната среда и климата.
12,2 млрд. евро са предвидени догодина за „Хоризонт Европа“ в подкрепа на научните изследвания на ЕС в области като здравеопазването, цифровите технологии, промишлеността, космическото пространство, климата, енергетиката и мобилността. Допълнителни 613,5 млн. евро са за Програмата за единния пазар в подкрепа на конкурентоспособността и малките и средните предприятия, включително в туристическия сектор.
3,4 млрд. евро от бюджета на ЕС за 2022 г. са предвидени за програма „Еразъм+“ за инвес-
тиране в младите хора. Още 406 млн. евро са за секторите на културата и творчеството чрез програмата „Творческа Европа“.
839,7 млн. евро са за програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ за подпомагане на здравния съюз на ЕС и за осигуряване на всеобхватен отговор на здравните нужди на европейските граждани.
53,1 млрд. евро са за общата селскостопанска политика и 971,9 млн. евро – за Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, за европейските земеделски стопани и рибари.
2,8 млрд. евро са за Механизма за свързване на Европа в модерна, високоефективна транспортна инфраструктура с цел улесняване на трансграничните връзки.
Предвиждат се 1,1 млрд. евро за фонд „Убежище, миграция и интеграция“ и 809,3 млн. евро за Фонда за интегрирано управление на границите с цел засилване на сътрудничеството в областта на управлението на външните граници, включително 25 млн. евро за защитата на границата с Беларус, както и за политиката в областта на миграцията и убежището, което включва и допълнително финансиране за ангажиментите за презаселване.
227,1 млн. евро са за фонд „Вътрешна сигурност“ и 945,7 млн. евро за Европейския фонд за отбрана за подпомагане на европейската стратегическа автономност и сигурност.
Предвидени са и 15,2 млрд. евро за подкрепа на съседните на ЕС страни и за международното развитие и сътрудничество.
Успоредно с годишния бюджет за 2022 г. държавите от ЕС ще продължават да разчитат на подкрепа от инструмента за възстановяване NextGenerationEU, в чийто център стои Механизмът за възстановяване и устойчивост. ЕК вече прие плановете за възстановяване на 22 държави членки.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg