Дея ИВАНОВА
Ученици и учители от ОУ „Христо Ботев“ в Добрич посрещат началото на новата учебна година с вълнение. Пожелават си обучението да бъде присъствено колкото се може по-дълго време. Въпреки това използват лятото за подготовка за евентуално преминаване към ОРЕС. „Работата от разстояние е най-трудна за малките ученици“, обяснява директорката Красимира Георгиева.
През юни провеждат обучение с ученици от ІV клас по проекта „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“. Той е финансиран по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. Целта е да се подобрят уменията за работа от разстояние на най-малките ученици – тези от начален етап на обучение. В рамките на няколко дни участниците усвояват базови умения за работа с „Офис 365“. Сред тях са функционалностите на платформата, начините за влизане в системата, настройката на профила и как да използват виртуалната класна стая Teams за участие в синхронен онлайн урок. Освен това се запознават със спазването на етичните норми по време на онлайн урок и работата с възложена задача – срокове за изпълнение, предаване, отмяна на предаване, редактиране, прикачване на файл и получаване на обратна връзка за изпълнената задача. Сред най-интересната част за малчуганите е забавната игра накрая – участие във викторината Kahoot. Благодарение на нея прилагат на практика наученото по време на заниманията.
През тази учебна година учениците, които се обучават в ОУ „Христо Ботев“, са 506. Първокласниците са 95. Целодневна организация е осигурена за всички от I до IV клас. Има и две подготвителни групи, които са на полудневна организация. Георгиева е на мнение, че преди началото на учебната година бъдещите първокласници получават сериозна образователна подготовка. „Заниманията в подготвителните групи наподобяват учебните часове. Не концентрираме дейността върху занимателни игри и организиране на тържества, а върху усвояването на нужните умения за I клас“, отбелязва тя. Децата не изпитват никакъв стрес в прехода от подготвителната група към училището. Те познават сградата, срещат се в коридорите с големите ученици и работят с учители, които вече са виждали.
Въведен е едносменен режим за всички 22 паралелки. Толкова са самостоятелните класни стаи. На разположение на учениците има два компютърни кабинета и кинозала, оборудвана с 65-инчов дисплей, където овладяват базови информационни умения. С децата със специални образователни потребности работят назначени на щат ресурсен учител, педагогически съветник и логопед. Те осигуряват обща и допълнителна подкрепа на учениците. Педагогическият съветник изпълнява ролята и на психолог. „Училището ни е сред най-добрите в областта“, казва директорката. Гордее се с представянето на възпитаниците си на НВО след VII клас през учебната 2020/2021 г. Валери Дойчев получава максималния брой точки за областта – 95,5, на външното оценяване по математика, а Ния Христова – 88,5, на изпита по български език и литература.
И двамата решават да продължат обучението си в езикова гимназия в града. „Резултатите ни са средни за страната“, казва Георгиева. Прекрасно се представят и четвърто-
класниците. Те също показват добра
подготовка и солидни знания.
В училището предлагат и много извънкласни дейности, като любимият клуб на учениците е „Занимателна математика“. Литературен клуб „Таланти“ е с международно участие в националния конкурс „България в картини и слово“.
Работят и по няколко национални програми на МОН – „Информационни и комуникационни технологии“ и „Ученически състезания и олимпиади“. Тази година са одобрени и по НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“. Искат да кандидатстват и за статут на иновативно училище. „Времето, в което живеем, е толкова гъвкаво, че е нужно непрекъснато да се променяме и приспособяваме“, твърди Георгиева. Няма да щадят нито сили, нито време за участие в програми и проекти, които биха били от полза за учениците им.
Редовно възпитаниците им участват в спортни състезания. Ръководството на училището е гордо с постиженията на изявения си ученик Радослав Тодоров. Той е неколкократен шампион по плуване във възрастовата група 13 – 14 години. Носител е на множество златни медали във всички стилове. Третокласникът Йоан Димитров пък постига завидни резултати по математика. Печели първо място на Международната олимпиада „Математика без граници“ и на математическия турнир „Иван Салабашев“. Призови места получават и четвъртокласниците на състезанието „Европейско кенгуру“. Сред сериозна конкуренция трима от учениците им постигат отлични резултати. На първо място се класират Каан Гюнер и Сияна Симеонова, а Ивона Смокова – на трето.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg