В ОУ „Христо Ботев“ в Ахелой е открит STEАM центърът „Дигитални създатели“, който е първият за община Поморие. Реализиран е с финансиране по Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда“ на МОН, насочена към учебните дисциплини за наука, технологии, инженерство, изкуство и математика.
Лентата на STEАM центъра прерязаха кметът на община Поморие Иван Алексиев, кметът на Ахелой Иван Георгиев и директорът на училището Юлияна Атанасова.
В новия STEАM център са обособени четири зони за използване на най-новите интерактивни технологии за обучение, чрез които се създава нагласа у учениците за творчество, въображение и креативност. „Методите на обучение включват групова работа, интердисциплинарен подход в предаването на нови знания, обучение чрез преживяване, обучение чрез изследване, проектно базирано обучение и др.“, обяснява директорът на ОУ „Христо Ботев“. Устройствата, които ще се използват в заниманията на учениците, се управляват от училището и поддържат различни приложения и функционалности за създаване на съдържание, подходящо за STEM обучение. Учениците ще могат да проектират, оформят, създават различно дигитално съдържание – 2D и 3D анимация, ще научат основите на дигиталната фотография и графичния дизайн, ще създават продукти с виртуална и добавена реалност.
„Уверен съм, че това е бъдещето в образованието, към което трябва да се стремят все повече училища, за да могат по-лесно да привлекат вниманието и интереса на учениците, с което и да осигурят най-доброто образование за тях“, казва кметът на община Поморие Иван Алексиев.
Дни след откриването на STEАM центъра ОУ „Христо Ботев“ стана домакин на двудневна мобилност по НП „Иновации в действие“ на МОН. Екипът на училището сподели своя опит в иновативното обучение с други училища в страната. 16 учители и ученици от ОУ „Христо Смирненски“ в Раковски и ОУ „Г.С. Раковски“ в
с. Гълъбец имаха възможността да наблюдават иновативни образователни практики.
Гостуващите училища видяха иновативен урок по история, подготвен от учениците от VIА клас и Мария Петрова – учител по БЕЛ и история и цивилизации. Специален гост на урока беше българският историк и изследовател на древната ни история Павел Серафимов.
Тема на урока за обобщение бе „Култура на мистериозните траки“, в който на учениците бе представена виртуална обиколка с 3D видеа на тракийски гробници и могили от световно значение чрез Google Earth. Целта на обиколката е учениците да се запознаят детайлно с обредните и погребалните ритуали на траките, като „посетят“ вътрешността на могилите и разгледат както архитектурата на интериора, така и местонахождението на археологическите артефакти.
В другия открит урок по визуално програмиране учениците от VА клас представиха работата си в programiram.com. Те демонстрираха знания и умения как да използват условни конструкции, цикли, индекси и функции и как се работи и по какъв начин става подреждането на целия път, който трябва да извървят двамата герои, като проявиха съобразителност и бързо и логическо мислене. Урокът се проведе в новооткрития STEАM център, където учениците използваха устройствата на Chromebook. В него се включиха и гостуващите ученици.
ОУ „Христо Ботев“ въведе иновативна дисциплина „Визуално програмиране“ за учениците от IV и V
клас през учебната 2019/2020 г. В иновацията са включени 30 ученици, обучавани от двама преподаватели във факултативни часове два пъти седмично. В преподаването на дисциплината се използва „ученето чрез правене“, което стимулира самостоятелност, логично и аналитично мислене и творчество. Учениците придобиват умения за работа във визуална среда и се запознават с понятията код, конзола, променливи, параметри, функции, условни конструкции, масиви, индекси и др. В края на обучението ще могат да работят в среда за визуално програмиране чрез изписване на код.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg