Всяка година ОУ „Алеко Константинов“ в Димитровград връчва награда на най-изявения си седмокласник
От 2000 г. насам всяка година на патронния си празник ОУ „Алеко Константинов“ в Димитровград връчва приза „Алековец“ на най-изявения седмокласник. „Носителят на престижната награда се избира от педагогическия съвет по точно определени критерии. Той трябва не само да се справя отлично с учебния процес, но и да участва активно в живота на училището, да се изявява в различни области като спорт, музика, приложно и изобразително изкуство“, разказва директорът Дорина Желязкова. Предимство е и участието в национални и международни конкурси и завоюването на призови места. Всеки класен ръководител номинира най-достойния ученик от своя клас, а педагогическият съвет решава кой да стане „Алековец“ за съответната учебна година. Тазгодишният носител на наградата е Петя Иванова. Тя е изявена в почти всички области – спорт, приложни изкуства, математика. Участвала е в много международни конкурси, като на последния от тях печели трето място за литературно творчество на международния фестивал „Българската душа на Святата земя“ в Израел, а в раздел изобразително изкуство получава приза „Гран при“.
Възпитаниците на основното училище редовно са носители на призове и отличия от страната и чужбина. Учениците от ОУ „Алеко Константинов“ участват активно и се класират на призови места във всички общински конкурси: „1 ноември – Денят на народните будители“; „Аз и моите приятели“; „Моят коледен герой“; „Пижо и Пенда“; „С очите си видях бедата“; „Рецептите на баба“, „Детство мое, реално и вълшебно“, общински конкурс за детско творчество „Шанс“ и други. Алековци бяха класирани на челни места за най-добре попълнен читателски дневник и за краснопис, организирани от градска библиотека „Пеньо Пенев“.
Много са и изявите и наградите в конкурси от Националния календар за изяви по интереси на деца и ученици. I място за рисунка от националния празник на детското изкуство „Вълшебният свят на Родопите“, Кърджали. Челни места от VII национална ученическа конференция по гражданско образование на тема „Семейство – училище – общество“, чийто организатор е СУ „Св. Климент Охридски“ в Добрич. XV национален конкурс за литературно творчество и компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“, Варна 2020 г. – второ място. Бронзов медал в конкурса „Детство мое, реално и вълшебно“ – Ловеч, и др.
През настоящата учебна година в школото учат 686 ученици. Паралелките в начален етап са 17, а в прогимназиален – 12. Има и целодневна организация на учебния ден, като групите са общо 13 – 328 деца.
ОУ „Алеко Константинов“ разполага със собствена телевизия „TV-Щастливците“ и радиоклуб LZ1KAK. Те се финансират със средства от общински проект и от бюджета на училището. През годините участниците в клуб „Млад радиолюбител“ получават редица отличия и награди. Два пъти печелят злaтни медали с ученически проекти на националното състезание „Търси се супер STEM“, а ръководителят на клуба Георги Гочев е обявен за „STEM посланик“. През 2021 г. стават носители на специалния опознавателен знак LZ1BOTEV за отбелязване на 145-ата годишнина от смъртта на Христо Ботев. Поставят си за цел да популяризират чрез училищната радиостанция саможертвата на революционера по целия свят. В продължение на няколко месеца учениците работят усилено в тази посока. В часовете по БЕЛ и „Информационни технологии“ търсят допълнителна информация за живота и делото на Ботев. След това старателно сортират, оформят и формулират статии, които да публикуват на уебстраница в клубния сайт tvschool.eu. Създадените материали са преведени и на английски език в клубовете по извънкласни дейности. Учениците изработват и изпращат специални картички с лика на революционера, кодирани като SSTV изображения. Тази технология представлява телевизия с бавно сканиране и е използвана за първи път за предаване на изображения на големи разстояния – като снимки от далечната страна на Луната и други космически сонди. Дотук алековци са осъществили контакт с над 40 радиолюбители от 15 държави.
„TV-Щастливците“ също заема централно място в живота на училището. Екипът му присъства на всички тържества и важни събития. По Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“ модул „Културните институции като образователна среда“ отразяват на живо изнесените уроци в музеите. Преди две години около 50 ученици гостуват на културни институции в Сопот, Калофер и Чирпан. Миналата година, за съжаление, заради пандемията се осъществява само част от програмата, но тази година отново са кандидатствали и пак са одобрени. Така че всеки, който има желание, ще може да види репортаж от събитието.
В училището в Димитровград работят и по НП „Мотивирани учители“ и вече могат да се похвалят с нови попълнения като допълнителни ресурсни учители, преподаватели по религия и информационни технологии. „Част от екипа ни използва възможността да се преквалифицира“, уточнява Желязкова.
През новата 2021/2022 г. школото ще разполага със STEM център. Средствата за изграждането му са осигурени от МОН. Ръководството е решило той да носи името „Дигитални създатели на безопасна среда“. В него децата ще работят в две направления – „Дизайн и конструиране“ и „Роботика и моделиране“. Новият кабинет ще бъде използван предимно от учениците от III и IV, V и VI клас, но също така и от деца със специални образователни потребности.
Решили да кандидатстват и по общинската програма „Модернизация в системата на училищното образование чрез дигитални технологии“. Ако спечелят финансиране, ще използват средствата за осигуряване на образователни решения за компютърни лаборатории и компютърно моделиране. „Целта ни е да обхванем всички ученици, удовлетворявайки техните интереси и предпочитания“, допълва директорът.
През лятото не се налага да работят по програми за наваксване на пропуски в учебния материал. Още с обявяването на извънредното положение през март 2020 г. не са имали пропуснат час.
Съгласно писмо на МОН с децата със СОП са провеждани дейности индивидуално при спазване на противоепидемичните мерки. С тях са работили 2 ресурсни учители и логопед, един педагогически съветник и психолог. „Когато учениците се връщат в училище, емоциите са големи – дори малко повече, отколкото трябва. През дългия период на изолация те постоянно повтаряха, че искат да са заедно в час, а не пред монитора“, казва моята събеседничка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg