Компютърната гимназия в Бургас развива изкуствения интелект
Най-новата и модерна учебна специалност, която за първи път в страната ще бъде изучавана в компютърната гимназия в Бургас – „Програмиране на изкуствен интелект“, бе представена пред обществеността. Обучението по нея ще започне през септември 2021 г., като ще бъдат приети 24 ученици. Събитието откри директорът на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации Димитрина Тодорова.
„Вече шест месеца се разработва учебната програма за тази нова и много търсена от IT компаниите специалност. Освен програмиране учениците ще изучават в нея алгоритми за машинно самообучение, обектно програмирано ориентиранe, компютърно моделиране, математика и интензивно изучаване на английски език. Основният програмен език, който ще се изучава, ще бъде Python“, разказа тя.
За „Програмиране на изкуствен интелект“ се кандидатства от
5 до 7 юли, когато е приемът за учебната 2021/2022 г. Курсът на обучение ще бъде пет години, а гимназистите ще завършат с III професионалноквалификационна степен.
Балообразуващи оценки за приема ще бъдат български език и литература и математика от НВО и оценките от свидетелството за основно образование по математика и физика.
Преподаватели по специалните предмети обясниха пред ученици и родители отделните стъпки по учебната програма. Виктор Стоев отбеляза по учебни години какви са предизвикателствата пред младите хора. А преподавателката по английски Йорданка Николова запозна присъстващите с учебната програма по езиците. Любопитен факт е, че в VIII клас учениците от професионалната гимназия имат толкова часове по английски, колкото техните връстници от Английската гимназия. А на финала също могат да защитят езиков сертификат, като това става в училищна среда.
„Всички международни сертификационни изпити по английски език и по технологии се осъществяват на територията на училището, тъй като работим с изпитен център, който е представител на Кеймбридж и е един от малкото в България.
Математиката е изключително важна за учениците, но освен това при нас те ще изучават интензивно английски език, като в профилирана езикова гимназия, а от втори курс – и немски език“, подчерта директорката Тодорова. По думите ѝ майчиният език на технологиите е английският.
Учениците Елица и Илиян от трети курс на гимназията разказаха за работата в асинхронна среда, за предизвикателствата на практиките, които се провеждат.
И за това колко е хубаво да си част от екипа на такова училище.
Най-сериозно внимание бе обърнато на представителите на IT фирмите партньори на училището, които в реална среда в повечето случаи са конкуренти, но когато става дума за доброто на учебното заведение, работят в синхрон.
Всички защитиха мнението, че подобни специалисти все повече се търсят и условията им за бъдещо развитие са много добри. Подчертано бе, че новата специалност е естествено продължение в развитието на професионалната гимназия.
Зам.-кметът Йорданка Ананиева благодари от името на общината на фирмите партньори и на отличния преподавателски екип в IT гимназията. И отбеляза живата връзка на двата университета в града с гимназията. Точно за тази връзка говори и проф. Сотир Сотиров. Той увери присъстващите, че в гимназията се получават реални знания и умения, които дават възможност на завършилите да започнат работа или да продължат образованието си. И заяви, че всеки ученик е добре дошъл в лабораториите на Университета „Проф. д-р Асен Златаров“.
Учениците ще имат производствени практики след X клас с индивидуално задание от IT фирмите партньори, след което ще представят своя проект и ще го защитят пред тях, използвайки платформа за съвместна работа.
И трите специалности, които се изучават в компютърната гимназия, са в направление „Компютърни науки“. Те са „Програмист“, „Приложен програмист“ и новата „Програмист на изкуствен интелект“.
В курса на обучение ще бъде включено учебно съдържание, налично в две от най-големите световни IT академии – Microsoft Academy и CISCO Academy.
„Бъдещето е в изкуствения интелект, който ще задвижва автономните автомобили и ще управлява редица машини и уреди вместо нас. Обучението дава добра основа за бъдещото развитие на децата и с получените реални знания и умения, с които ще завършат гимназията, ще могат директно да започнат работа при нас“, споделиха представители на фирмите партньори – Scalefocus, TechnoLogica, BULPROS, Musala Soft, Epam, Visteon, DEVA BROADCAST и от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
За целите на обучението по новата специалност е предвидено изграждането на специална лаборатория в новостроящия се корпус на гимназията по програмиране. Преподавателите ще преминат квалификация в чужбина.
Завършилите „Програмиране на изкуствен интелект“ ще могат да се реализират в IT индустрията, където ще създават решения за даване на прогнози за процеси, анализ и обработка на данни, създаване на приложения, които ще се самообучават и ще помагат на хората във всекидневието при сложни процеси, свързани с вземане на решения.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg