През учебната 2020/2021 г. в най-отдалеченото училище в област Търговище – ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Драгановец, се обучават 34 ученици. Училището е средищно, като до него пътуват всеки ден деца от близките села: Преселец, Копрец и Търновца. Миналата година са се опитали да получат статут на защитено училище, но за съжаление, не са успели. Въпреки това не се отказват и пак ще кандидатстват. Заради малкия брой ученици паралелките са слети, като само VI клас е самостоятелен.
„По този начин работим от много време. Имаме възможност да обърнем индивидуално внимание на всеки ученик“, започва разказа си директорката на училището Мария Янева. Тя заема поста от май 2019 г.,
но има голям опит в системата на образованието. Преди това в продължение на 7 години е работила като учител по БЕЛ в същото училище. Познава добре както всяко дете, така и членовете на семейството му. Разказва, че е открила слабите и силните страни на всеки един от възпитаниците си. „При нас всички посещават и заниманията следобед, така че сме заедно по цял ден“, допълва моята събеседничка.
Групите по целодневна организация на учебния ден са две – една за начален етап и една за прогимназиален. След завършване на VII клас децата обикновено продължават образованието си в професионалните гимназии в Търговище. Въпреки това не забравят първото си училище и често се връщат при любимите преподаватели, за да споделят как се чувстват на новото място. Връзката с родното школо е толкова силна, че няма как да бъде прекъсната от раздялата.
Учениците в село Драгановец много обичат да рисуват, увличат се по приложното и изобразителното изкуство. Затова в школото има сформирана група за занимания по интереси точно в тази област. „Поощряваме децата да участват в конкурси и състезания. Най-голям интерес имат към литературните конкурси и изложбите с рисунки“, казва Янева. В последното състезание, в което участват – националния конкурс „Рецептите на баба“, с награда са отличени две ученички. Грамота получават шестокласничките Фатме Салиева и Селин Шенолова.
Повечето от децата в училището са билингви. Всички те посещават предучилищната група към детската градина в селото. „В първи клас всеки ученик постъпва с добро ниво на владеене на български език. Много рядко се налага да помагаме на някое дете повече“, казва директорката.
Без стрес за ученици и родители преминава и НВО след IV и VII клас, като резултатите също са добри. Малкият брой на децата в клас позволява отделянето на повече време точно на тези места, където децата се затрудняват. Това определено подпомага усвояването на учебния материал доста по-добре.
Школото разполага с много добра материална база. Всяка година от бюджета на училището правят козметични ремонти, благодарение на което всичко там е под конец. „Когато една сграда редовно се поддържа, рядко се стига до голям ремонт“, споделя моята събеседничка.
Участвали са по Националната програма на МОН „Квалификация“. В летните месеци предстои обучението на педагогическия екип. Учителите, които работят там, са общо седем. Обичат безрезервно работата си и са отдадени на възпитанието на децата. Имат педагози с по две специалности, като физика и математика, български език и история, история и география. Благодарни са за възможността за допълнителна преквалификация, предоставена им в лицето на Националната програма на Министерството на образованието и науката.
През лятото учителите ще работят с някои от учениците, които през годината са показали задоволителен, но не и много добър успех. Изготвен е график, по който ще се осъществяват заниманията. Летните ваканционни дейности включват уроци по БЕЛ, математика и английски. Децата ще бъдат заети от сутрин до обяд. Лятната ваканционна програма не е задължителна. Часовете може да посещава всеки, който има желание.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg