СУ „Д-р Петър Берон“ в Червен бряг е първото училище с водородна система за отопление
Всички върхове за нас са постижими“ – това е мотото на СУ „Д-р Петър Берон“ в Червен бряг. Учители и ученици силно вярват, че стига да имаш желание, можеш да направиш всичко. През ноември 2020 г. финализират един от най-значимите и новаторски проекти у нас – водородна система за отопление. По този начин училището се превръща в първата обществена сграда с такъв тип оборудване. „Най-голямото перо на всяка сграда е отоплението. Затова реших да намеря решение, с което да намаля разходите и да направя учебната среда по-добра за децата“, казва директорът Антон Шуманов.
Провокиран от любопитството си, той открива, че в България водородът вече се използва на някои места като допълнително гориво в отоплителните системи. Обръща се за съдействие към кмета на община Червен бряг д-р Цвeтaн Кocтaдинoв. От Общината откликват на молбата му и намират експерти, които помагат за осъществяването на проекта. Системата помага по-бързо да се затопли сградата заради високата калоричност на водорода. Температурата в стаите през целия ден е 21 – 22 градуса. „В момента имаме 40% спад на разхода на природен газ. Водородът се добива от 3 литра вода на час.
С други думи, в периода, в който работи системата, разходите за производство на водород са много малки – около 150 – 200 лв., а в същото време спадът в изразходваните средства на месец е в порядъка на 5000 – 6000 лв.“, обяснява Шуманов. Спестените средства използват за подобряване на материално-техническата база. Към момента са поставили LED осветление, нови чинове и оборудване за кабинетите на децата в I клас.
През настоящата учебна година в СУ „Д-р Петър Берон“ в Червен бряг учат 714 ученици в 33 паралелки. Училището е с две бази, които се намират на 300 мет-
ра една от друга. Учениците от
I до VI клас учат в База 1, където е въведена в експлоатация водородната система за отопление. А от VII до XII клас – в База 2, в сградата на Търговската гимназия „Васил Априлов“ в града.
„Училището ни е предпочитано за прием след VII клас. Паралелката „Софтуерни и хардуерни науки“ е пълна на 99 – 100%, а „Хуманитарни науки“ – на 80%“, разказва моят събеседник. Независимо от демографската криза приемът при тях винаги е успешен. Категоричен е, че с всяка година броят на учениците става все по-голям, като очаква през следващата 2021/2022 г. децата в школото да бъдат около 750.
Училището има традиция да участва в различни състезания и национални олимпиади. При последното си участие миналата година в съревнованието на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България техният ученик Светослав Тодоров печели първо място. Сега му предстои участие на европейско ниво в Солун, Гърция, където ще представя България. „Това не е единичен случай. Останалите ни участници също са с призови места. Учениците ни показват изключително високи резултати по английски език на национално ниво“, допълва директорът. Разказва, че възпитаниците му са много инициативни – имат ясно изразена гражданска позиция и се вълнуват от обществения живот. Дейността на Ученическия съвет го доказва. Членовете му постоянно организират различни благотворителни кампании, с които се опитват да помагат на другите. Ръководството винаги ги подкрепя. Сред най-новите им инициативи е музикална система, която да озвучава междучасията. Поддържат и страницата на училището, списват блог и работят в училищното радио „Берон“. „Радваме се, че имаме деца с дух и желание за работа“, категоричен е Шуманов.
Учениците активно участват и в извънкласните дейности в различни области като изобразително изкуство, народно пеене, волейбол, лека атлетика и много други. „Опитваме се да стимулираме извънкласните дейности на учениците и затова поддържаме тесни контакти с другите институции в тази сфера, за да можем да обхванем интересите на децата и в спорта, и в изкуството. Стремим се да надграждаме и развиваме способностите им“, казва моят събеседник. Категоричен е, че с всяка изминала година интересът към извънкласните дейности се засилва и децата изпитват огромно удовлетворение, когато техните постижения бъдат забелязани и оценени.
От миналата година в училището са въвели практиката учениците да получават парични награди за постиженията си. Идеята е да усещат, че техният труд се вижда и оценява.
„След завършване на средното си образование възпитаниците ни на 100% продължават да учат у нас и в чужбина“, казва той. Посочва, че по-голямата част от тях учат в СУ „Св. Климент Охридски“ или в Техническия университет в София, но имат и бивши възпитаници, които сега са студенти в Англия и Холандия. Сред най-изявените е Виктор Данчев, който е един от най-младите членове в БАН.
Директорът се радва, че учениците му се реализират в живота. Съвсем разбираемо, повечето от тях се насочват към познатата им от училище специалност „Софтуерни и хардуерни науки“, но не са рядкост и журналистите, икономистите и лекарите. „Учениците ни сами казват, че постигат целите си, благодарение на добрата подготовка, която получават при нас“, отбелязва директорът. Често се връщат в родното школо да благодарят, което се превръща в най-хубавия подарък за учителите им и ги стимулира да продължат да възпитават достойни българи.
Преди да стане директор, Антон Шуманов преподава информатика и информационни технологии в същото училище. На ръководния пост е от две години. Целта, която си е поставил, е да реализира прием по две паралелки във всеки клас. За следващата учебна година пък се надява паралелките в I клас да бъдат четири. Разбира се, обновяването на учебната среда също е сред приоритетите. За да го реализира, ще участва в националните програми на МОН, както прави и досега. Планирано е да се ремонтират и спортните площадки, за да може децата да спортуват на открито. „Амбицията ми е още по-добри резултати на НВО и ДЗИ на учениците, по-добра материална база и да вървим напред. Искаме да създадем мислещи и можещи хора, които да спомогнат за развитието на България“, обобщава той.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg