Развитието на средата за обучение е приоритет за СУ „Н.Й. Вапцаров“ в с. Бенковски, област Кърджали
Нов музикален кабинет отваря врати в средата на февруари тази година в СУ „Н.Й. Вапцаров“ в с. Бенковски, област Кърджали. Средствата са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, а откриването дава началото на проект на училището за популяризиране на местното културно и природно наследство по процедура на сдружение „Местна инициативна група Кирково – Златоград“. „За новия кабинет бяха закупени носии и инструменти, като той вече се използва и учениците оценяват направеното. Община Кирково отпусна средства за ремонта на помещението, като ние дофинансирахме със собствени средства“, коментира за „Аз-буки“ Съби Хаджиев, който е директор на школото от година.
Създаването на новия кабинет е една от първи стъпки към промяната, която новият директор иска да направи в училището. „Заварих базата в недобро състояние. Училищната сграда има нужда от саниране, като за него се разчита на подкрепата на община Кирково. От обновление се нуждае и парната инсталация, която работи на пелети“, казва събеседникът ми. „Санирането не само ще подобри микроклимата в самата сграда, но ще бъде и лице на самото село. Това е и желанието на местните хора. Предстои ни доста работа. Но съм свикнал с предизвикателствата и искам заедно с колегите да направим училището по-добро и мотивиращо място за нашите ученици и учители“, отбелязва Хаджиев, който има зад гърба си опита на учител и кмет.
Вече е обновен физкултурният салон, като за неговия ремонт и реконструкция МОН отпуска на училището 85 хил. лв. Ръководството има идеен проект и за реконструкция на дворното пространство. Директорът добавя, че се обмисля и кандидатстване по националната програма за изграждане на училищна STEM среда. По думите му това ще мотивира допълнително учениците, ще ги насочи към природните науки и ще обогати възможностите за тяхното обучение.
Новото ръководство залага и на развитието на взаимодействието с родителите. Хаджиев коментира, че в тяхно лице среща съпричастност и разбиране, особено по време на онлайн обучението, когато те разбират по-добре как протича учебният процес и какво и как учат децата им. „Комуникацията между учители и родители не е била продуктивна и настоящият период се превръща в ценен урок за всички, когато се върнем за постоянно в училище“, смята събеседникът ми.
Към момента в школото се обучават 494 ученици от с. Бенковски и няколко населени места от община Кирково. Всеки ден около две трети от учениците пътуват по няколко автобусни линии. Общо 51 са първокласниците през тази учебна година, а директорът Хаджиев очаква учениците да бъдат около 500 и в следващите години.
Училищният екип е от 51 педагози, които редовно участват в различни обучения, за да развиват своята квалификация.
В СУ „Н.Й. Вапцаров“ в с. Бенковски са сформирани 8 групи от I до IV клас за допълнително обучение по български език. „Колегите работят усилено и където виждаме, че децата не могат да се справят, осигуряваме достатъчно допълнителна подкрепа“, пояснява директорът.
В момента учениците от различните класове се връщат присъствено по определената схема. По време на онлайн обучението са обхванати всички деца. Работи се с MS Teams, а училището осигурява достъп до интернет за ученици, които нямат такъв.
Благодарение на проекта „Творим с приятели и се радваме“ пък са закупени и раздадени 28 таблета на деца от социално слаби семейства, за да участват пълноценно в образователния процес. Проектът, финансиран от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства, започва през октомври 2020 г. Неговите цели са формиране на етническа толерантност, гарантиране на равен достъп до качествено образование и съхраняване и развиване на културната идентичност и стимулиране на междукултурното разбирателство. През март тази година включените деца участват в училищна изложба със създадени от тях рисунки на платно, изделия, направени с техниката декупаж, и ръчно рисувани глинени изделия.
Училището в с. Бенковски участва и в проекта „Подкрепа за успех“, като по него са сформирани и работят 14 групи. Две групи работят и по проект „Образование за утрешния ден“. Учениците са обхванати и в 11 групи за дейности по интереси. Те се включват редовно в различни конкурси и състезания, като често са сред наградените. Сред последните успехи е второто място в коледния конкурс за есе на столичната школа БЕЛ, спечелено от деветокласничката Рая Хашимова.
Школото е партньор и в проекта „Предприемачи с кауза: социалното предприемачество – път за справяне със социалните проблеми и младежката безработица в малките населени места“ заедно със сдружение „Младежки приоритети“.
За втора година СУ „Н.Й. Вапцаров“ участва и в националната програма „Топъл обяд“ на Българския Червен кръст. „По този начин сме осигурили безплатно хранене за 20 ученици от социално слаби семейства или сираци и полусираци“, информира директорът Хаджиев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg