На 9 май ще бъде даден стартът на Конференцията за бъдещето на Европа, за да бъде чут гласът на гражданите при определянето на приоритетите в ЕС
Многоезичната цифрова платформа ще заработи от 19 април и ще даде възможност на гражданите от целия ЕС да представят вижданията си по всяка тема, която считат за важна за бъдещето на Европа. Те ще могат да представят своите идеи, да коментират мненията на други хора, да създават и участват в събития. Платформата ще бъде място, където всички приноси към Конференцията ще бъдат събрани и споделени, включително децентрализирани събития, граждански дискусионни групи и пленарни сесии.
Специализиран механизъм за обратна връзка ще обобщава и анализира повдигнатите ключови въпроси, така че те да могат да бъдат взети предвид и по време на гражданските дискусионни групи и пленарните заседания на Конференцията. Платформата ще предоставя също така информация за структурата и работата на Конференцията, както и ресурси за организаторите на събития, включително каталог на ключови събития, чрез които те ще могат да популяризират своите инициативи на местно, регионално, национално и европейско равнище. Гражданите ще могат лесно да търсят прояви, в които желаят да участват, благодарение на карта на събитията.
„Стартирането на цифровата платформа ще предостави на нашите граждани уникално пространство за участие в разговори и дебати в цяла Европа. Това ще позволи на хората да споделят своите идеи, тревоги, надежди и мечти – на всички официални езици на ЕС. Динамиката се увеличава и очаквам с нетърпение да видя резултата“, заяви зам.-председателят на ЕК Дубравка Шуица, отговаряща за демокрацията и демографията.
От името на Председателството на Съвета на ЕС португалският държавен секретар по европейските въпроси Ана Паула Закариаш коментира: „Цифровата платформа ще включи европейците в публичното пространство. Това ще им позволи да изразят опасенията си, да споделят мечтите и
очакванията си и да общуват със своите представители. За да стане по-силен, ЕС се нуждае от силата на своите граждани. Това е решаващ момент и той ще ни позволи да обсъдим откровено и без табута различните гледни точки“.
Официалният хаштаг на Kонференцията #БъдещетоЕТвое е покана към гражданите на ЕС да дадат своя принос и да определят бъдещето на ЕС: „Бъдещето е в твоите ръце“.
Изпълнителният съвет също така постигна значителен напредък в подготовката за церемонията по откриването на Конференцията на 9 май – Деня на Европа, ако епидемичните условия позволяват това.
Очакваше се Конференцията за бъдещето на Европа да започне през май 2020 г. и да продължи две години, но пандемията отложи началото. Специално социологическо проучване на „Евробарометър“ за бъдещето на Европа от края на 2020 г. сочи, че шестима от всеки десет европейци са съгласни, че кризата, предизвикана от коронавируса, ги е накарала да се замислят за бъдещето на ЕС (19 % са „напълно съгласни“, а 41 % са „по-скоро съгласни“), докато 39 % не са съгласни с това. Европейците смятат, че зачитането на демокрацията, правата на човека и върховенството на закона от страна на ЕС (32 %),
както и икономическата, промишлената и търговската мощ на ЕС (30 %) са основните предимства на Съюза.
Проучването на „Евробарометър“, публикувано през март 2021 г., показва, че 61% от анкетираните българи поставят на първо място съпоставимите стандарти на живот. Сред другите приоритетни въпроси за бъдещето на ЕС 49% от българските респонденти са поставили рисковете, свързани със здравеопазването.
Конференцията за бъдещето на Европа ще осигури възможност на всички граждани от различен произход, представители на гражданското общес-
тво и заинтересовани страни на европейско, национално, регионално и местно равнище да участват в процеса на изготвянето на приоритетите на ЕС чрез подход „от долу нагоре“, който е прозрачен, приобщаващ, основан на участие и е добре балансиран.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg