БУ „Иван Вазов“ е първото виртуално училище във Франция и в неговата платформа се обучават деца от 8 държави
Най-новата рожба на Българско училище „Иван Вазов“ в Париж се казва вестник „Вазовчета“. За броени месеци са издадени 3 броя от него и желаещите да пишат материали за страниците му, стават все повече.
Идеята за вестника дава майка на третокласник и затова в първия брой се изявяват като репортери само ученици от трети присъствен и дистанционен клас. Примерът им е заразителен и във втория брой вече са публикувани 122 творби на 110 деца от различни класове не само от БУ „Иван Вазов“, а и от 6 населени места в България и от Детройт, САЩ. Публикациите в третия брой вече са 146, като сред тях освен възпитаниците на парижкото школо се изявяват и техни приятели от България, Италия и Израел. Вестникът е пълен с детски усмивки, пожелания, шеги, красоти, изразени чрез литературно творчество, изобразително и приложно изкуство. Негов отговорен редактор е учителката Янета Димитрова. Всеки, който иска да се увери лично в позитивната енергия, която извира от „Вазовчета“, може да разгледа вестника на сайта на училището или на фейсбук страницата му.
115 са децата в БУ „Иван Вазов“ през тази учебна година. Те са на възраст от 3 до 18 години и се обучават в детската градина или от I до XII клас в две форми – присъствена и дистанционна. „Ние сме първото виртуално училище във Франция. Използваме електронната платформа „Ведамо“.
Още от създаването му през 2014 г.
педагогическият проект е замислен да има смесено обучение – сутрин присъствено, а след обед дистанционно, за да можем да обхванем децата, които нямат възможност да пътуват – разказва директорът на школото в Париж доц. д.п.н. Елена Сачкова. – Сега повечето от нашите ученици учат дистанционно. Не само децата от отдалечените населени места във Франция, но и от още 7 държави – Белгия, Норвегия, Люксембург, Германия, Турция, Мадагаскар и Канада. Най-трудното в случая е да се улучи моментът, в който всички деца могат да присъстват в онлайн класната стая, заради часовите разлики. Това се договаря между учители и родители още в началото на учебната година и след това вече всеки си спазва графика.“
Благодарение на натрупания опит в БУ „Иван Вазов“ не срещат никакви проблеми с преминаването изцяло към дистанционно обучение по време на първата двумесечна карантина, обявена през март 2020 г. След нея обаче френското правителство отчита, че негативите за децата са много – някои са изпуснали доста материал, други са отключили депресии или просто им е липсвало общуването с приятелите. Затова решават, че повече няма да затварят училищата. Така по време на втората едномесечна карантина във Франция през ноември 2020-а е затворено всичко друго, но не и училищата. Същото е и при сегашната едномесечна карантина, която започна на 20 март и обхваща Париж и още 15 други департамента.
Всяка година възпитаниците на парижкото школо участват в много български и международни конкурси по литература, рисуване и пеене. И постигат впечатляващи резултати. През миналата учебна година печелят 64 награди, а само от началото на тази досега са успели да се преборят за 98 различни награди – гран при, златни, сребърни и бронзови медали. Получените призове са от България, Израел, Италия, Англия, Сърбия, Кипър и Испания. „Повечето от отличията са свързани с литературно творчество и това е голяма гордост за нас. Защото учениците ни побеждават в конкуренция с деца, които растат в българска езикова среда“, подчертава Елена Сачкова.
По-голямата част от възпитаниците на училището в Париж са родени извън България.
В семействата им се говори на български, турски или на езика на съответната държава. Но всички родители желаят децата им да владеят добре и български. Затова за задружния педагогически екип, който се състои от 7 учители – всички с педагогическа правоспособност, придобита в България, най-голямата награда не са отличията от конкурсите. „Тя се изразява чрез успеха на всеки един от нашите ученици и чрез задоволството на родителите. Защото и в двете форми на обучение всички деца напредват значително в овладяването на българския език“, категорична е директорката на БУ „Иван Вазов“. Тя допълва, че са благодарни за подкрепата от българската държава в лицето на Министерството на образованието и науката, без чиято помощ училището нямаше да съществува. Парижкото кметство също ги подпомага, като предоставя модерна сграда, в която се осъществява присъствената форма на обучение.
Освен учебните занятия в училището има и извънкласни дейности: хор, театрално студио, състав за народни танци и клуб по спортни танци. Подготвят се програми за коледно тържество и патронен празник, правят мартеници, рисуват картички и др.
БУ „Иван Вазов“ е партньор на Департамента за езиково обучение на СУ „Климент Охридски“ в провеждането на дистанционен изпит по български чужд език за деца и възрастни. Издаваното удостоверение се признава в целия свят, а българските висши учебни заведения приемат оценката като балообразуваща.
„На този етап няма голям интерес към възможността за сертифициране на познанията по български, но вероятно това се дължи на спецификите във Франция – обяснява Елена Сачкова. – До миналата година имаше опция децата да се явяват на изпит по български като част от матурите, които включваха около 10 изпита. Нашите ученици се явяваха на тях и така чрез френската система имаха официален документ за нивото на владеене на езика, тъй като оценката влизаше в дипломата им. Миналата година за първи път тези изпити бяха отменени заради КОВИД. От тази година се въведе нова реформа, която намалява броя на матуритетните изпити до 4
и се премахна възможността за явяване на трети, факултативно изучаван език. Те можеха да избират да полагат изпити по допълнителен език, който не се преподава във френските училища, измежду 50 езика, като български, сръбски, турски и т.н. Хората още не са запознати достатъчно, че тази възможност отпадна, и вече единственият начин за сертифициране на знанията по български е да се явят на изпит към ДЕО на СУ „Климент Охридски“.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg