За втора поредна година Парламентарната комисия по образованието и науката връчва наградата „Училището в музея, музеят в училището“
Една прекрасна инициатива на Парламентарната комисия по образованието и науката прерасна и в национална програма на МОН – „Осигуряване на съвременна образователна среда“. „Училището в музея, музеят в училището“ обхваща все повече културни и образователни институции в цялата страна. Идеята е учебните занятия и извънкласните форми да се провеждат в музеи, в галерии и библиотеки. Няма как да говорим за модерно образование, без да дадем възможност на децата да учат чрез преживяване, чрез практики и игри. Именно това прави знанията трайни.
Инициативата има свое продължение. През 2019 г. Парламентарната комисия по образованието и науката учреди награда в конкурса „Училището в музея, музеят в училището“. Тази година тя бе връчена за втори път. А неин носител стана Регионалният исторически музей в Русе. С поощрителна награда е Националният политехнически музей. Експертната комисия бе изключително затруднена да подбере най-добрите от представените 13 кандидатури. Затова връчи грамоти и на Историческия музей в Горна Оряховица, на Националния музей на образованието – Габрово, на Регионалния исторически музей във Велико Търново.
С какво спечели Регионалният исторически музей – Русе
Той се представя с образователната си програма „Русезнание“. Програмата е от 2009 г. и към днешна дата е подбрала 18 теми за работа, свързани с местното културно и природно наследство. Програмата е подходяща за учениците от I до IX клас.
За последните две години тематично е обвързана с 4 образователни модула, подкрепени от Министерството на културата.
Само за последните две години програмата му е обхванала 2181 души, а конкретно в 4-те модула са участвали 636 деца от училища, частни занимални и Център за работа с деца на улицата към сдружение „Еквилибриум“. Част от обучителните модули са реализирани в партньорство с РИМ – Свищов, и музея в Тутракан.
Заслужени адмирации на експертната комисия предизвика и политиката за работа с деца, ученици и техните семейства на
Националния политехнически музей
Образованието е основна част от мисията на институцията. А програмите обединяват класическите педагогическите практики и новото интердисциплинарно и технологично обучение.
Представените направления са за последните две години, но ясно е посочено, че те са част от цялостната и многогодишна практика на НПМ. Музеят отделно е представил програмата „Вода и техника“, с която кандидатства за наградата тази година. Тя обхваща децата от предучилищна възраст и учениците от начален и прогимназиален курс – до VI клас, включително децата със специални образователни потребности.
Само в пилотните занимания по „Вода и техника“ са участвали 135 деца от рискови групи и от ромски произход от 2 училища, като е търсена и обратна връзка с участниците. Разработени са материали, подходящи за деца със СОП.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg