Броят им нараства с 18% през тази година
Ръстът на младите учители в образователната система е 18% за тази година. Това коментира в Русе председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева. По думите основните фактори за това са повишаването на работната заплата, подобряването на училищната среда и създаването на условия за кариерно развитие.
„През следващите две години ще се пенсионират около 4500 учители в цялата страна. В същото време обаче се забелязва голям ръст на млади педагози. Тази година в образователната система влязоха 2500 млади учители. Ние се срещаме с магистрите и бакалаврите от висшите училища, които завършват и придобиват учителска правоспособност. И ако преди 5 години от
18 души випуск само двама искаха да стават учители, сега двама не искат“, заяви Такева.
Тази тенденция е свалила средната възраст на учителите под 50 години, информира, от своя страна, заместник-министърът на образованието инж. Таня Михайлова. Тя подчерта важността на приема на студенти в специалностите „Педагогика“ и „Педагогика на обучението по…“. „Тази година те имат право и на допълнителна, трета стипендия, ако отговарят на определени условия. Опитваме се да привлечем наистина най-добрите наши ученици за тази професия“, отбеляза още зам.-министърът. Освен това по програма, финансирана от държавния бюджет, около 450 учители могат да получат втора специалност.
Зам.-министър Михайлова и Янка Такева се включиха в Русе в националното съвещание на експертите в сферата на професионалното образование, чийто домакин бе началникът на Регионалното управление на образованието
д-р Росица Георгиева. Според зам.-министъра последните изследвания показват промяна на нагласите към професионалното образование. Тя подчерта, че то не ограничава младите хора, дава им възможности за мобилност и за бърза реализация на пазара на труда. Зам.-министър Михайлова отбелязва, че е важно проследяването на завършващите професионално образование, което е сред показателите за качеството на обучение.
По време на срещата бе представен пилотен проект в тази насока. Той е апробиран в областите Враца, Стара Загора и Бургас. Проведени са анкетни проучвания и са изготвени конкретни препоръки.
В изказването си областният управител Галин Григоров подчерта необходимостта от развитието на професионалното образование и изрази увереност, че то ще продължи да бъде национален приоритет. И посочи, че заедно с началника на РУО – Русе, са постигнали определени положителни резултати. По думите му специално внимание трябва да се обърне на кариерното ориентиране.
Повече спорт в русенските училища
Треньори по различни видове спорт да водят часовете по спортни дейности е сред дискутираните теми по време на срещата между председателя на Общинския съвет на Русе Иво Пазарджиев, зам.-министъра Таня Михайлова, председателя на СБУ Янка Такева и д-р Росица Георгиева, началник на РУО – Русе. Обсъдени са темите за преминаването в едносменен режим на обучение в русенските училища и усъвършенстването на правилата за прием на учениците в I клас в общинските училища.
Статистиката показва, че през последните години броят на учениците намалява. За тази година първокласниците в Русенска област са 1435, което е с около 100 по-малко от миналата 2019 година, а общият брой на учениците от I до XII клас е около 19 000.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg