Изследователи от Пловдив са изпълнили от началото на годината 150 заявки на фирми
От началото на годината сме изпълнили 150 поръчки на български и чужди фирми“, каза при рязането на лентата зам.-директорът на Централната лаборатория по приложна физика в Пловдив проф. Румен Каканаков Високотемпературен трибометър ще помага за изследване на износоустойчивостта на материалите в условия, които съответстват на реалните в индустрията. Апаратурата дава възможност тестовете да се извършват до температура 1000 градуса. Уникалният за страната уред се намира в Изследователския център по мехатроника и чисти технологии, който бе официално открит в Централната лаборатория по приложна физика – Пловдив, към Българската академия на науките. Това става в рамките на проект за изграждането на нов тип национален Център за върхови постижения по мехатроника и чисти технологии. Там ще се мобилизира научноизследователският потенциал, така че да се постигне качествено ново ниво на познанието в няколко взаимно припокриващи се икономически сегмента – механика, роботика, енергийна ефективност, устойчиво използване на суровини и ресурси, редуциране на парникови емисии. Координатор на целия проект е Институтът по обща и неорганична химия към БАН.
Центърът е съставен на принципа „комплементарност – синергизъм“ и обединява водещи научни групи от институти на БАН (общо 12) и висши училища: СУ „Св. Климент Охридски“, ТУ – София, ТУ – Варна, ТУ – Габрово, и ХТМУ – София. Ролята на всяка от партньорските организации е да се координират, организират и провеждат независими научноизследователски дейности в областта на мехатрониката и чистите технологии.
На церемонията в Пловдив присъства председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, който поздрави пловдивските си колеги, че са успели в кратък срок да създадат и оборудват Центъра. „Лабораторията е изключителен пример как научните изследвания водят до иновации. Ноу-хауто на нашите колеги е уникално. Убеден съм, че ще допринесат за развитието на индустрията“, каза акад. Ревалски, който преряза лентата на новото съоръжение заедно с кмета на община Пловдив Здравко Димитров.
Изследователският център се състои от „Чиста стая, клас 100 000“, чийто под е антивибрационен и където има строг контрол на температурата и влажността. В пространството с площ от 300 кв. м е разположено оборудване за 5 милиона лева. Към Чистата стая функционират два комплек-
са – технологичен и изследователски. Те са снабдени с модерно оборудване, което се използва както за разработване и изследване на нови функционални материали, така и за създаване на съвременни екологично чисти технологии, на иновативни продукти за трансфер в машиностроенето, самолетостроенето, металообработването, енергетиката, медицината и стоматологията.
Калотестер за експресно определяне големината на покритията, апаратура за определяне параметрите на слоеве и материали са сред модерното оборудване в Центъра, което дава възможност за осъществяване на връзката наука – иновации – индустрия.
„От началото на годината сме изпълнили 150 поръчки на български и чужди фирми“, каза при рязането на лентата зам.-директорът на Централната лаборатория по приложна физика в Пловдив проф. Румен Каканаков.
Научната инфраструктура се използва за научна, научно-приложна и иновативна дейност, посочи в презентацията си директорът на Центъра доц. д-р Лиляна Колаклиева.
И уточни, че той е създаван в продължение на 10 години. Изграждането на Изследователския център обхваща периода 2007 – 2020 г.
и е резултат от няколко проекта с национално и европейско финансиране.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg