МОН ще финансира изготвянето на учебни помагала и методически ръководства за адаптиране на учебното съдържание, предназначени за работа с деца със специални образователни потребности. За целта са предвидени 328 758 лева.
Децата и учениците със специални образователни потребности у нас са малко над 20 000. Голяма част от тях се обучават по индивидуални учебни програми, но до момента ползват одоб-
рените от МОН учебници.
За първи път Министерството възлага разработването на адаптирани учебни помагала, които да са съоб-
разени с учебниците, но и да представят учебното съдържание съобразно потребностите на учениците.
По Националната програма „Разработване на учебни помагала и на методически ръководства, оценяване и одоб-
ряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“ са одобрени 12 предложения.
Класираните са на регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пазарджик, Стара Загора, София-град, както и на центровете за специална образователна подкрепа в Харманли, Плевен, Пловдив и Благоевград.
Центровете сформират авторски екипи от учители по учебни предмети, специални педагози – логопеди, психолози, ресурсни учители, представители на висши училища от факултети по специална педагогика. Проектите на учебни помагала и методически ръководства ще бъдат внесени за одобрение в МОН до 30 септември.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg