„Обсъдихме с нашите основни партньори в науката – Българската академия на науките и Софийския университет „Климент Охридски“, текущи въпроси, сред които са националните научни програми, по които през последните
3 години има значително финансиране – около 20 млн. лв. годишно. Днес правителството гласува допълнителни средства по Националната програма „Петър Берон и НИЕ“. Тя е насочена най-вече към реинтеграцията на български учени, които работят в други страни, предимно от ЕС, да се включат към български научни изследвания и да се върнат у нас.“ Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
За трета поредна година „Петър Берон и НИЕ“ ще стартира с 1,3 млн. лв. , но сумата може да се увеличи и до 1,9 млн. лв.в зависимост от активността и броя на учените, които участват с проекти.
Втората новина е, че са одобрени допълнителни стипендии за докторанти, но те няма да са за всички, а в зависимост от интензитета на научната им дейност, обясни Красимир Вълчев. За тази цел са предвидени 3,7 млн. лв. през тази година в сравнение с 3,2 млн. лв. през 2019 г. и 1,5 млн. лв. през втората половина на 2018 г., тоест всяка година средствата се увеличават. По този начин един докторант в БАН ще може да получи допълнително около 4200 лв. средно за година. Те ще бъдат в добавка към месечната стипендия. Средствата ще се диференцират вътрешно в зависимост от интензитета на работа и един докторант от Медицинския факултет на Софийския университет например може да получи близо 2700 – 2800 лева годишно допълнително. „По този начин насърчаваме висшите училища и организациите с най-висока научна дейност, като БАН, Българската селскостопанска академия и Националния институт по хидрология и метеорология“, каза министър Вълчев.
„С помощта на БАН и СУ разработихме стратегия за ускореното внедряване на изкуствения интелект в системата на образованието и науката, каквато всяка страна трябва да има. По-важното е, че ще създадем в рамките на Софийския университет и в партньорство с швейцарското правителство и Политехническия институт в Цюрих научноизследователски институт по изкуствен интелект. В Политехниката в Цюрих работи българинът проф. Мартин Вечев – един от водещите учени в областта на изкуствения интелект в Европа. Проф. Вечев ще обедини екип от най-добрите учени, който ще работи в София“, обяви министър Вълчев.
„Програмата „Петър Берон и НИЕ“ е първата интеграционна програма в България в областта на науката, средното и висшето образование, чиято цел е връщането на наши изявени сънародници от чужбина“, напомни председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски. От средата на миналата година БАН разработва рамка за цялостна стратегия за развитието на изкуствения интелект във всички сфери на икономическия и обществения живот. „В сегашната епидемиологична криза се видя, че науката е приоритет и без учени на високо ниво не могат да се преодолеят подобни тежки моменти“, каза акад. Ревалски. Той уточни, че досега е проведен само един конкурс по програмата „Петър Берон и НИЕ“ и вече са се върнали 13 учени. Според него, ако успеем през следващите 5 – 6 години да създадем ядро от 100 – 200 души, които да се завърнат окончателно в България, ще настъпят много положителни промени. Защото това са хора, които идват от престижни научни институции, развили са се много добре като учени, имат световен опит и ще допринесат той още повече да се развие в нашите научни институции и във висшите училища.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg