В МУ – Плевен, провеждат тренировъчно лечение на пациенти с коронавирус
В условията на задълбочаваща се епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19, УМБАЛ „Света Марина“ – Плевен, работи при строг санитарно-пропускателен режим и спазване на всички противоепидемични мерки за недопускане разпространението на коронавируса. Болницата извършва единствено неотложни операции на пациенти с онкологични заболявания
Екипът на чл.-кор. проф. д-р Григор Горчев е включен в работна група с Американската асоциация по минимално инвазивна хирургия с цел изработване на правила по отношение на оперативното лечение на спешните състояния в хирургията при пациенти с COVID-19. Операциите при такива пациенти са коренно различни от стандартната роботизирана хирургия – извеждане на конзолата на хирурга извън операционната зала; използване на специални устройства за аспирация и филтриране на въглеродния двуокис от корема на пациента и др.
За тази цел в УМБАЛ „Света Марина“ – Плевен, се проведоха няколко симулационни обучения по време на робот-асистирани операции за поведение на здравните специалисти при лечение на пациенти с наличие на симптоми или доказан коронавирус. Екипите от лекари и медицински сестри тренираха поставянето на специално предпазно облекло и режим на работа в среда с COVID-19.
Благодарение на трите робот-асистента лекарите на УМБАЛ „Света Марина“ – Плевен, биха могли да провеждат визитации и консултации на оперираните пациенти „от разстояние“, без да е необходимо физически да ги посещават в болницата. Концепцията за „пренесено присъствие“ от съвременната роботика и телемедицината ще спомогне за запазване на здравето на медицинските специалисти, чиято експертиза е от особена важност за справяне със сложната епидемична обстановка в момента.
Чрез възможностите на Телекомуникационния ендоскопски център към МУ – Плевен, симулационните обучения по време на робот-асистирани операции за поведение на здравните специалисти при лечение на пациенти с наличие на симптоми или доказан коронавирус се записват и наблюдават по време на онлайн обучението на студентите. На живо, във виртуалните класни стаи, се излъчват и визитациите с робот-асистентите, като по този начин се провеждат клинични занятия със студенти по време на дистанционното обучение в условията на извънредно положение.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg