През май във вечерното небе през съзвездията Телец и Близнаци преминава червеникава немигаща планета.
Това е Марс – Червената планета, символ на бога на войната. Марс е по-малък от Земята, но двете планети си приличат по много неща. Да започнем с това, че марианският ден е само с половин час по-дълъг от земния. Както при нас, така и на Марс има различни годишни времена, смяна на лятото и зимата. И на Марс има области с различен климат – топли около екватора и студени около полюсите. Когато на едното полукълбо на Марс е студено, около полюса се появяват бели петна, както когато при нас всичко се покрива със сняг. С настъпването на топлия сезон белите петна постепенно изчезват, но се появяват около полюса на другото полукълбо, където на Марс започва студеното годишно време.
През XIX век италианският астроном Джовани Скиапарели вижда на Марс тъмни петна – „морета“, по-светли области – „континенти“, и тънки линии – „канали“. Каналите, подобно на полярните шапки, търпят сезонни промени. През лятото стават по-тъмни и забележими, докато през зимата почти изчезват.
През годините са направени много предположения за природата на каналите. Някои са допускали, че на Марс има разумен живот и каналите са изкуствени напоителни съоръжения. Подхранвани от топящата се вода, през лятото около тях се развива растителност, забележима от Земята. Но всички са съгласни, че животът на Марс, ако го има, е много по-различен от този на нашата планета.
Четете повече в бр. 22, 30 май – 5 юни 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg