По данни на Комисията за иновативни училища към момента 294 училища в страната от общо 2383 са с иновативен статут.
Те работят в 92 общини.
Подадените иновационни проекти са над 350.
Най-активни за получаване на този статут са профилираните гимназии – след двете кандидатствания вече 36% от тях имат този статут. Следват ги средните училища (21%), тези по изкуствата (10%), основните, началните и обединените училища и професионалните гимназии (9%). Повече кандидати е имало в първата година. Прави впечатление, че близо половината от частните учлища вече са получили статут на иновативни, докато при общинските този дял е малко над 10%, а при държавните – малко под 10 на сто.
Най-висок е делът на иновативните училища в София-град, където почти всяко пето школо вече има подобен статут. В класацията следват Видин, София-регион, Бургас, Сливен и Пловдив. Най-нисък е делът на иновативните училища в областите Ямбол, Силистра и Смолян. Това не пречи обаче Смолянска област да е лидер във външните оценявания, следователно в успеваемостта на учениците.
„За втора година като масова практика се очертават иновациите в начален етап“, коментира Диян Стаматов – председател на Съюза на работодателите в системата на образованието и директор на столичното 119. СУ „Акад. Михаил Арнаудов“. Той е член на комисията, която регулярно проверява как се развиват т.нар. иновативни училища. Най-често иновациите са свързани с предприемачество в начален етап или с използване на различни технологии, комбинация от различни часове и предмети в I, II, III клас, с използването на образователни платформи. Прилагането на игрови и забавни елементи, подходящи за възрастта, е също често срещана практика.
Четете повече в бр. 21, 23 – 29 май 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg