„Показателен е фактът, че училището ни е създадено през 1883 г. – само пет години след Освобождението.
В основата на това родолюбиво начинание е тогавашният сливенски префект Димитър Хаджииванов. И оттогава училището доказва, че е истинска ковачница на кадри.“ Това споделя инж. Даниела Караманова, директор на Професионална гимназия по текстил и облекло „Добри Желязков“ – Сливен. Училището отбелязва своята 135-годишнина.
Историята на първото професионално училище на Балканския полуостров е втъкана в съвременния път на индустриална България. То е създадено с цел да подготви технически кадри за нуждите на текстилната промишленост. Първоначално обучението се провежда във фабриката на Добри Желязков-Фабрикаджията (1800 – 1865) – българския предприемач, основал през 1834 г. първата текстилна фабрика в Сливен и на Балканите. А през 1907-а е открита нова училищна сграда, в чието южно крило днес се намира Музеят на текстилната индустрия. Гимназията носи името на Добри Желязков от 1906 г., като остава тясно свързана с текстилната промишленост и подготвя за нея през годините повече от 14 000 специалисти.
„Днес към традиционните специалности, с които училището се утвърждава като фактор в професионалното образование – предачество, плетачество, тъкачество, апретура и багрене, се добавят и съвременните „Моден дизайн“ и „Компютърно проектиране и десениране на тъкани и плетени площни изделия“, споделя директорката Караманова. И подчертава, че в създаването на учебните програми и планове от години се включват и представители на работодателите. „Това са хора от цеховете, които се занимават реално с производство, като голяма част от тях са наши възпитаници“, разказва тя.
Гимназията е сред пионерите в дуалното образование, което е израз и на добрите връзки с водещи фирми от текстилната промишленост. В тази форма се провежда обучение по „Предачно производство“. Включените ученици са в X клас и от следващата учебна година им предстои започването на работа срещу възнаграждение във фирмите партньори. И през тази година ученици от училището отново са при работодателите, но по проекта „Ученически практики“.
Четете повече в бр. 12, 22 – 28 март 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg