4000 наши сънародници живеят в Страната на кафето, а 20 000 нейни граждани заявяват, че имат български произход
Интервюто взе
Ани САРГАВАКЯН
– Ваше Превъзходителство, близо две години сте в България, какви са впечатленията Ви от страната ни ?
– По-голямата част от престоя ми в България съвпадна с ковид пандемиите. Въпреки това изключително неприятно обстоятелство имах възможността да обиколя страната и да опозная разнообразния пейзаж и добротата на българския народ. България е много красиво място, предлагащо културни забележителности в областта на археологията и древната история. Имах възможността да посетя някои от българските обекти в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Наслаждавах се и на прекрасните морски курорти на Черно море и невероятните планински курорти в Рила и Пирин. Но най-забележителният аспект на България, който пазя близо до сърцето си, е добрият, открит, приятелски настроен и гостоприемен характер на българския народ.
– Къде бихте сложили акцент при двустранните контакти в областта на икономиката, туризма,
културата, образованието? Какво сме постигнали, какво предстои?
– Двустранните отношения между Бразилия и България са белязани от приятелство и сътрудничество – следа, която е отразена и в международните организации, където традиционно подкрепяме взаимно кандидатурите си. Нашите културни връзки са плътни и последователни с български музиканти в бразилски оркестри, бразилци, изучаващи класически балет в България, бразилско жиу-джицу и капоейра, утвърдени в София и в други градове на страната, футболисти в най-известните местни отбори и постоянно взаимодействие във волейбола.
В областта на образованието от 2001 г. Бразилия отпуска стипендии за български студенти за следдипломно обучение в нашите университети.
В същото време, продължаваме програмата си за превод на бразилски автори на български език и на български книги на португалски. В тази област ще започнем превод на португалски на дневниците от пътуването на цар Фердинанд до Бразилия през 1927 г., с много богати бележки за бразилската фауна и флора. Работя и за увеличаване на търговията и инвестициите между Бразилия и България. Скоро ще създадем наша двустранна икономическа комисия, целяща допълнително да стимулира бразилските бизнесмени да инвестират в България, както и да насърчаваме нашите отношения в областта на туризма. Бразилия има пазар от 210 милиона души и всички български продукти могат да имат място в бразилския вкус, особено виното и козметиката.
– В Софийския университет „Св. Климент Охридски“, както и в повече от десет училища в София, Пловдив, Бургас и Варна се изучава португалски език. Има ли посолството на Бразилия контакти и програми с тези училища?
– Работим в тясно сътрудничество с посолството на Португалия и българските университети за популяризиране на португалския език в България. Всяка година празнуваме заедно Световния ден на португалския език, учреден от ЮНЕСКО през 2019 г. А тази година организирахме Седмица на киното в София, показваща бразилски и португалски филми (някои копродукции). Тази година отдадохме почит на двама значими автори на португалски език – Жоржи Амаду (Бразилия) и Жозе Сарамаго (Португалия), и двамата с много преведени книги на български език.
– В Бразилия живеят близо 4000 наши сънародници. В Сао Пауло има българско училище. С какво се отличава българската диаспора?
– Освен близо 4000 българи, живеещи в Бразилия, според пос-
ледното ни преброяване около 20 000
бразилци са заявили, че имат български произход. Много сме горди от положителния принос на българите към бразилското общество в различни области и сме също толкова горди, че дъщерята на български гражданин стана първата жена, избрана за президент на Бразилия – Дилма Русеф. Когато беше президент, г-жа Русеф посети България и почете семейството си, чийто роден град е Габрово.
– През 2022 г. Бразилия отбелязва 200 години от обявяване на независимостта си. България и Бразилия установяват консулски отношения през 1922 г., а през 1934 г. – и дипломатически. Как преминават честванията?
– Горди сме да празнуваме тази година 200-годишнината от нашата независимост – процес, започнал през 1808 г., когато португалският кралски двор се премества в Бразилия и през 1815 г. Рио де Жанейро става първата столица на обединеното кралство Бразилия, Португалия и Алгарве. Тогавашният крал Жоао VI се премества обратно в Лисабон през 1821 г., оставяйки сина си Педро I като владетел на Бразилия. На следващата година, на 7 септември 1822 г., той обявява независимостта и става първият император на Бразилия. Тъй като по-късно става крал на Португалия, неговият син Педро II е обявен за император на Бразилия и под негово управление всички граници на Бразилия с 10 държави са определени по мирен начин. Той консолидира държава с континентални измерения, говореща само един език – португалски.
За да отпразнуваме това важно събитие от нашата история, през май организирахме концерт на Ейтор Вила-Лобос (Heitor Villa-Lobos) – нашия най-известен класически композитор, а на 1 юли в България бе представен квартет Choronas. И в двата случая имахме присъствие на бразилската общност в България, дипломатическия корпус в София и българските власти. Радвахме се да споделим този момент на радост с нашите български приятели и партньори.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg