Учениците от ПГ „Св. Климент Охридски“ в Елхово показват наученото пред гости от партньорски училища
Профилираната гимназия „Св. Климент Охридски“ в Елхово се включва за втори път в НП „Иновации в действие“ на МОН. През тази учебна година техни партньори са ученици и учители от ПГ „Христо Ботев“ в град Попово, област Търговище, ПГЗ „Климент Тимирязев“ в град Завет, област Разград, и ОбУ „Братя Миладинови“ в с. Конарско, област Благоевград.
Елховското училище е в списъка на иновативните от 2020 г., а през тази учебна година в иновативните дейности участват 48 ученици от IX клас. Те се обучават в 4 групи с ръководител старши учител Галина Кънева. Целта на проекта е свързана с въвеждането на обучение по иновативна дисциплина чрез използване на интерактивна и адаптивна обучителна система, проектен подход и „обучение чрез правене“. Изучава се езикът за програмиране Python, като се използват платформите IDLE – Python и mBlock.
В края на март учители и ученици от елховската гимназия посещават ПГ „Христо Ботев“ в Попово, за да обменят иновативни практики. А през април са домакини на представителите от трите партньорски училища по тазгодишния проект.
„Обмяната на иновации в образованието дава възможност за изграждане на модерни училища, в които учениците могат да подобряват образователните си резултати, мотивацията си за учене, участието си в училищния живот и да развият креативното си мислене – казва директорът на ПГ „Св. Климент Охридски“ в Елхово Йовка Драгоева. – Така те могат да придобият различни компетентности
и емоционална интелигентност чрез иновативни методи на преподаване, училищно лидерство и нови учебни стратегии.“
През първия ден от тридневното посещение гостите от Попово, Завет и с. Конарско наблюдават изнесен урок по философия на тема „Вербална и невербална комуникация“. Под ръководството на своята учителка Живка Андонова елховските ученици представят мултимедийна презентация, казуси и забавни въпроси, чрез които аргументират идеята, че при общуването са важни и вербалната комуникация, и езикът на тялото.
Гостите разглеждат материалната база на училището В STEM кабинета присъстват на открития урок по информатика в IXА клас на тема: „Представяне на проекти на Python“. Учебното съдържание включва уроци, предвидени в НП „Иновативно училище“ за факултативно изучаване.
Седем от екипите избират да работят с платформа IDLE – Python, а останалите два – с платформа mBlock. Проектите от първата група екипи включват традиционни задачи: от „претърсване на текст“; проверка за наличие на дадено условие; провеждане на „диалог с компютъра“ и др. Двата проекта, създадени на платформа mBlock, са по-различни, защото учениците от тези екипи предварително изявяват желание да изготвят „героите“ на своя проект. Единият екип избира да „раздвижи“ своите герои, програмирайки ги с подходящ код чрез блоково програмиране. Другият екип запознава публиката с емблематични места от Елхово.
Провежда се и състезание по „Компютърен машинопис“ с домакини от IX до XII клас, както и ученици от гостуващите училища в реновирания кабинет по информатика и ИТ. Участниците оценява жури в състав: ст. учител Галина Кънева – председател, ст. учител Петя Димитрова, Грета Делигрозева и Невена Драгнева – ученици от XА клас, а сътрудник по техническата част е Георги Иванов от XIА клас.
Предварително инсталираната програма Typing tutor дава възможност да се изчисляват скоростта на писане, процентът на грешките и броят символи. Всички участници в състезанието получават бланка с критерии за оценяване и с възможност журито да постави съответните точки по всеки от критериите.
В надпреварата се включват 17 ученици по текст от романа „Железният светилник“ на Димитър Талев. Първата награда грабва Венцислав Данаилов от IX клас на ПГ „Христо Ботев“ в Попово. Второто място заема Егор Олесовец от XIIБ клас на ПГ „Свети Климент Охридски“ в Елхово, а третото място, с равен брой точки и процент грешки, си поделят Стоил Стойчев и Юлия Ангелова от IX клас на ПГ „Христо Ботев“ в Попово. Поощрителната награда за най-правилно писане по десетопръстната система отива при Симона Генова от XI клас на училището домакин.
В читалище „Развитие 1893“ се провежда изнесено занятие „Урок по родолюбие“, а в археологическия комплекс „Акве Калиде“ в кв. „Ветрен“ в Бургас – изнесено занятие дискусия на тема „Какво научих от споделения опит? Какво ще приложа и аз?“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg