От следващата учебна година СУ „Никола Й. Вапцаров“ в Царево ще приема в STEM направления
СУ „Никола Й. Вапцаров“ в Царево е едно от най-големите училища на юг от Бургас. Школото е средищно и в него се обучават деца от Лозенец, Варвара, Ахтопол, Резово, Синеморец, Бродилово и Изгрев. През тази година учениците са 690, разпределени в 31 паралелки. Предлаганите профили са два – „Чужди езици“ и „Хуманитарни науки“, но от учебната 2021/2022 г.
ръководството решава да поеме в друга посока – STEM направленията. Децата вече ще имат възможността да изучават информатика и информационни технологии в специалността „Софтуерни и хардуерни науки“ и химия, физика и биология в „Природни науки“. И двете ще бъдат с разширено изучаване на английски език. За втора поредна година ще приемат ученици и в професионалната паралелка „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“ с професия „Сервитьор-барман“.
„Царево е морски град и нужда от кадри в сферата на обслужването винаги ще има“, казва директорката на училището Даниела Фелонова. Тя работи в школото от 31 години и познава лично всеки от своите ученици. Споделя, че не само обича работата си, просто тя е в сърцето ѝ. Преди да заеме поста на директор, е била учител по физика и астрономия и ръководител на тогавашния СИП „Космосът през моите очи“. Разказва, че учениците ѝ са много мотивирани и с радост и голям ентусиазъм се включват във всички състезания на общинско и национално ниво. Изброява само последните от тях: първо място в национален конкурс „Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ“ за есе, трето място в литературния конкурс „Моята мечтана история“, две втори награди по време на националната ученическа философска конференция „Човек-свят“, първо място „Проза“ в Националния литературен конкурс „България в сърцата и мечтите ни“ и първо място в националния конкурс „Красива природа, красива наука“. Всяка година възпитаниците им се представят отлично и в рамките на националното състезание за логическо мислене, въображение и памет „Многознайко“. Тази година нямат класирано дете на националната олимпиада, но такива, които са стигнали до областния кръг – да.
„Повечето явили се ученици избраха да положат изпит по биология и здравно образование при избора на втори ДЗИ“, посочва директорката. На мнение е, че интересът към природните науки е значителен. Сред другите любими учебни часове на децата в Царево са тези по български език и литература. „Учениците както от начален, така и от прогимназиален и гимназиален етап с желание се включват във всички литературни конкурси“, допълва тя.
Националното външно оценяване след IV клас е минало леко и безпроблемно. Децата не са почувствали нито притеснение, нито стрес. При провеждането му са спазени всички противоепидемични мерки. Във всяка класна стая е имало по 10 ученици.
„В разговор след изпита ми казаха, че тестът е бил много лесен за тях“, споделя Фелонова.
През по-голямата част от учебната година малките ученици са се обучавали присъствено, което определено допринася за спокойствието както на учителите, така и на родителите. За разлика от IV клас,
за XII клас почти цялата година преминава под знака на обучение от разстояние в електронна среда. Но директорката разказва, че и там не са срещнали проблем – 92% от учениците са влизали редовно във виртуалните класни стаи, а за останалите 8%, като всички са в прогимназиален етап, са осигурили учебни материали на хартия. „Единственото, което ни притесняваше през цялото време, е липсата на най-важното – контакта с децата. Това е същината на нашата професия“, разказва моята събеседничка.
Сега, когато всички са отново в клас, настроението е повече от празнично. Към момента в
СУ „Никола Й. Вапцаров“ в Царево няма нито отсъстващи, нито подали заявление да се обучават у дома. „Надявам се, че всичко ще бъде наред и учебната година ще приключи нормално“, казва директорката.
В края на май както всяко друго школо, така и това в Царево изпраща своите абитуриенти. През учебната 2020/2021 г. техният брой е 32. По стария учебен план паралелките са били по-малки
(16 ученици), а сега благодарение на профилирането им те са значително по-големи и учениците са средно по 27 – 28 в клас. „Изпращането на абитуриентите е истински празник както за ученици, учители и родители, така и за целия град. По традиция випускниците правят модно ревю с балните си рокли и костюми по емблематичната за Царево морска сцена“, обяснява тя. На 24 май пък се провежда тържество по приемане и предаване на знамената на площада на града. „Абитуриентите се прощават със знамето и училището. Поемат бъдещите първокласници и ги водят в двора на школото. Това са традиции, които никога не нарушаваме. Всички чакаме този ден с нетърпение“, обяснява моята събеседничка. Разказва, че това са най-вълнуващите моменти от живота на училището. Чувството да се разделиш с децата, които си обучавал и възпитавал в продължение на 12 години, е много силно.
Почти всички младежи продължават обучението си във висшите училища в страната. Някои от тях записват „Медицина“, а други поемат към икономическите и техническите университети. „Заради засиления интерес на децата, които избират да станат лекари, решихме да открием нова STEM паралелка – „Природни науки“. Тя ще им помогне да се подготвят по-добре“, уточнява директорката.
Разказва как миналата учебна година трима от випускниците им са избрали да учат в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Двама записват „Природни науки“, а един – „Математика“. Важното е, че и тримата са обещали след завършване на висшето си образование да се върнат в Царево и да започнат работа като учители. Тази практика при тях не е рядкост. „Преподавала съм на повече от половината ми колеги“, допълва моята събеседничка. Споделя, че и нейните деца са завършили това училище и който и да я попита къде да учи синът или дъщеря му, тя винаги отговаря: „При нас“. „При нас е по-спокойно, но това не означава, че обучението ни отстъпва на гимназиите в големите градове. Ние сме конкурентоспособни на всяко друго училище“, категорична е Фелонова.
Предходните две учебни години СУ „Никола Вапцаров“ в Царево има статут на иновативно училище. Нововъведението, което са прилагали, са неформални методи на преподаване по природни и хуманитарни науки. Тази година отново кандидатстват и се надяват да получат одобрение.
Училището се помещава в две отделни сгради. В едната учат малките ученици от I до IV клас, а другата е за децата от V до XII клас. По ОП „Региони в растеж“ и двете сгради са санирани, а дворовете – обновени. Благодарение на спонсорството на Shell са направили модерни кабинети по природни науки (биология, физика и химия), математика, информационни технологии и чужди езици. „Класните стаи са оборудвани с най-съвременна техника, което ни позволява провеждането на качествен образователен процес. Тези по природни науки са с лаборатории за практически упражнения“, споделя директорката. 20 от
кабинетите са с интерактивни дъски. Откриването на обновените сгради се състоя в средата на май.
„Ние сме малък град, далече сме от областните центрове, затова се стараем да осигурим богата извънкласна програма за нашите възпитаници. Искаме да задоволим всички интереси – ръчен труд, изобразително изкуство, компютърно моделиране, спорт“, отбелязва директорката. Училището има и танцов ансамбъл, който е неизменен участник във всички празници на града.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg