Изследователите ще получават допълнително възнаграждение за статии, индексирани в две световни бази данни
Целево съфинансиране на акредитираните държавни висши училища, насърчаващи публикуването на научни статии, индексирани в световните бази данни, чрез предоставяне на допълнително възнаграждение на изследователите. Това предвижда публикуваният за обсъждане проект на Национална програма „Стимулиране на публикационната активност на научноизследователския състав на държавните висши училища в България в световните бази данни Scopus и Web of Science“. Програмата е насочена към изследователи и преподаватели от държавни висши училища, като им бъде предоставяно допълнително индивидуално възнаграждение за авторство на научни публикации, индексирани в световните бази данни Scopus и Web of Science.
Програмата ще се изпълнява за срок от 4 години (2021 – 2024 г.) с общ индикативен бюджет от 3,5 млн. лв. За първата година от Програмата са разписани 500 000 лв., а за следващите три – по 1 млн. лв.
Финансирането ще се извършва от МОН и държавните висши училища на принципа на споделено финансиране. Средствата по Програмата се разпределят към бенефициентите пропорционално на броя на публикациите им за предходната календарна година, индексирани в световните бази данни Scopus и Web of Science, и средствата, които те са изплатили за допълнителни трудови възнаграждения на научноизследователския си състав за публикации, индексирани в световните бази данни WoS и Scopus
през предходната календарна година.
В мотивите към проекта се отбелязва, че страната е сред държавите с най-ниски нива на публикуване в авторитетни научни списания, което поражда необходимост от системно стимулиране на публикациите в реферирани и индексирани издания. Повишаването на подкрепата и развитието на научните изследвания като съставна част от висшето образование са и един от приоритетите в Стратегията за развитие на висшето образование.
Очакваните резултати от Програмата са увеличаване броя на научните публикации с български автори, индексирани в световните бази данни WoS и Scopus, което ще повиши видимостта на българските изследователи и ще се отрази положително върху рейтинга на държавните висши училища в международните научни класации. Очаква се и нарастване на броя международни проекти, в които те участват. Ще се осигурят високо ниво на научните изследвания и висока компетентност на изследователите, което ще подобри качеството на вис-
шето образование у нас.
Желаещите да получат средства по Програмата, подават в МОН заявление в срок до един месец след нейното одобряване. Те предоставят вътрешни правила за формиране на работната заплата на научноизследователския състав на трудов договор, регламентиращи заплащане на допълнително трудово възнаграждение за авторство или съавторство на научни публикации, индексирани в световните бази данни Scopus и Web of Science.
Представя се и методика за определяне на разпределението на средствата за допълнителни трудови възнаграждения за авторство или съавторство на научни публикации, индексирани в двете световните бази данни. Включва се и финансова справка за изплатени допълнителни трудови възнаграждения за публикации и справка за броя на индексираните публикации.
За предоставяне на финансирането за всеки следващ етап от Програмата до 1 юни на съответната година кандидатите предоставят в МОН информация за предходната календарна година. Тя включва финансов отчет за изплатените средства от бюджета на висшето училище за авторство или съавторство на индексираните научни публикации, справка за изследователите, получили допълнително трудово възнаграждение и справка за броя публикации, индексирани в световните бази данни Scopus и Web of Science.
Вътрешноведомствена комисия от МОН осъществява периодичен мониторинг, като в края на Програмата и след представяне на окончателен отчет за изпълнението ѝ изготвя доклад. При незадоволителни резултати от изпълнението на Програмата средствата се възстановяват на МОН в срок до два месеца след уведомяването на бенефициента.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция „Наука“ – МОН (d.lesseva@mon.bg, i.dimanachka@mon.bg) до 21 май 2021 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg