Общо 8 отличия – 2 златни,
2 сребърни и 4 бронзови, и почетна грамота печелят българските гимназисти от онлайн изданието на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика. Организатор е Естония. В рамките на няколко дни в края на септември представителите ни мерят знания с над 300 участници от 50 държави.
Златни отличия завоюват Васил Николов (XII клас, ПЧМГ – София) и Маргулан Исмолдаев (X клас, МГ – Варна). Сребърните медали са за Иван Попов (XI клас, ПМГ – Гоце Делчев) и Явор Йорданов
(XI клас, НПМГ – София). Носители на бронзови отличия са Калина Георгиева (XII клас, МГ – Варна), Георги Апостолов (XI клас, ППМГ – Бургас), Тервел Стоянов
(XI клас, МГ – Варна) и Александър Проданов (ППМГ – Казанлък). Константин Кръстев (X клас, ППМГ – Бургас) получава почетна грамота. Малко не достига на Стелиян Дянков (X клас, ППМГ – Бургас) да стигне също до медалите.
Ръководители на българския отбор са Никола Каравасилев – редактор на научното сп. „Химия. Природните науки в образованието“ на Национално издателство „Аз-буки“, неговите колеги Захари Дончев и Александър Куртенков от Института по астрономия – БАН, както и астрономът доц. Ева Божурова от Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна.
Както всяка година, олимпиадата протича в три тура – теоретичен, анализ на данни и наблюдателен. Когато олимпиадата се провежда присъствено, всяка държава има право да изпрати отбор от най-много петима ученици. Поради това, че тази година тя се провежда онлайн, е разрешено всяка страна да регистрира до десет участници. Задачите са съставени от академичен комитет на представители на различни страни.
Освен в индивидуалните турове наши ученици взимат участие и в отборно състезание. Те са разпределени в отбори, състоящи се от петима участници от различни страни.
„Задачата, която им е поставена, е да направят наблюдения, на базата на които да се определи разстоянието до Луната. Учениците могат да използват всякаква налична техника, могат да правят теоретични пресмятания, но крайният резултат трябва да се базира само и единствено на техните измервания“, споделя ръководителят Никола Каравасилев.
Международната олимпиада по астрономия и астрофизика (МОАА) се провежда за първи път през 2007 г.,
България се включва през 2011-а,
а българските състезатели са спечелили 35 медала към 2020 г: 8 златни, 11 сребърни, 16 бронзови.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg