Български учени са част от огромни колективи, които градят бъдещето на науката.
По думите му две десетилетия членство на България в тази световна лаборатория по физика на елементарните частици са донесли многобройни ползи за родната наука и индустрия.
„За изграждането на тази огромна инфраструктура, за поддържането й, както и за самите експерименти се налага да бъдат разработвани нови технологии. Те много бързо намират приложение след използването им тук. Тук работят много млади хора, подготвят се висококвалифицирани специалисти, които се връщат в родината си. Цялото ноу-хау, целия опит, който са придобили, го използват в родината си. Те са добили и опит да работят в големи международни екипи, имат изградени широки международни контакти. Учените ни имат възможност да провеждат експерименти, част са и от екипите, разработващи самите технологии“, обяснява проф. Литов.
„България си възвръща близо 50 на сто от платения членски внос в ЦЕРН във вид на поръчки за индустрията си. Правено е целево проучване, което показа, че една фирма, получила поръчка от ЦЕРН на стойност, да речем, 1 швейцарски франк, впоследствие е изпълнила поръчки за 3 франка. Обяснението е просто. Да работи за ЦЕРН, преди всичко издига престижа на фирмата и второ – тези поръчки обикновено вървят с ноу-хау, което фирмата е усвоила в процеса на изпълнението им“ добавя той.
„Основна характеристика на XXI век е, че всичко се мени безкрайно бързо. Нашата образователна система е градена за нуждите на индустриалното общество от XIX и XX век. Сега живеем в други условия и без изменение на идеологията на обучение има опасност човекът да не може да се адаптира към реалния свят. Ролите на учителя и на ученика се изменят драстично. Обучението трябва да е интерактивно. Например за обучение по природни дисциплини трябва да имате виртуалната лаборатория. Така осигурявате средата, в която учениците могат да мислят, да подхождат творчески, да се чувстват част от нещо, което им е безкрайно интересно“, споделя още ученият.
Четете повече в бр. 34, 22 – 28 август 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg