Близо 60 училища и две детски градини представиха своите ръчно изработени великденски украшения и картички, вкусни козунаци, питки и сладки изкушения, 3D принтирани и боядисани яйца, тематично украсени чаши, бутилки, рамки за снимки и много изделия на благотворителен великденски базар в Министерството на образованието и науката. Той бе посетен от служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков и служебния министър на култура Найден Тодоров.
Пъстрото събитие се провежда традиционно,
като тази година се включат образователни институции от шест области в страната – София-град, София-област, Кюстендил, Перник, Благоевград и Смолян.
Четвъртият и петият етаж в МОН едва успяваха да съберат масите с ръчно изработени изделия и продукти. Те се продават от деца и ученици от съответната детска градина или училище, като всяка образователна институция избира за какво да използва събраната от продажби сума.
Благотворителният празник започна с музикални и танцувални поздрави, а събитието бе открито от началника на Регионалното управление на образование в столицата д-р Ваня Кастрева. Тя обърна внимание, че момичетата от 191. ОУ „Отец Паисий“ в село Железница са облекли автентични носии на своите прабаби и предават духа на предците си. А децата и техните учители са предали атмосферата на идващите светли празници чрез изделията, които са изработили със своите ръце.
„Ще се докоснете до творчеството на децата от шест области на нашата малка, китна, но древна родина“, обърна се към гостите д-р Кастрева.
По думите на министър Цоков,
базарът е изложба на творчеството, на изкуството, на практическите неща,
които правят децата и учениците в образователните институции. Според него участието на близо 500 деца от 60 образователни институции е показател за силата на творчеството и силата на правенето.
„Нашите деца са търсещи и творчески личности. Благодаря на учителите и родителите, които са ги подпомогнали и всеки ден ги подкрепят“, каза служебният министър на образованието и науката.
Министър Тодоров, от своя страна, каза, че инициативата свидетелства, че децата не само пазят спомена за традициите, за историята, а и че могат да създават.
„Културата и образованието са неразривно свързани, защото образованието не завършва с училището, то е за цял живот. А културата не е нещо, което се намира в театъра или музея, а всичко, което правим ние с нашето поведение, отношението ни към хората. Всичко това се свърза днес с този базар. Изкуството да създаваш, е най-важното нещо, бих го нарекъл смисълът на нашия живот“, заяви министър Тодоров.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg