Регионалните диспропорции отразяват неравномерното развитие на районите. И демографските, и социално-икономическите процеси протичат с различен интензитет и имат специфично проявление в различните административно-териториални единици в страната. Анализирането на тези процеси на различни териториални нива е много по-ефективно за целите на политиките за регионално развитие и за ограничаване на задълбочаващите се икономически и социални неравенства.
Взаимовръзката между количествените и качествените характеристики на населението, образователната инфраструктура на дадена териториална единица, от една страна, и от друга – на икономическата ѝ специализация, са едни от най-важните фактори за регионалните различия в пазара на труда. Аналитичната им оценката е необходима основа за разработване на политиките за регионално развитие.
В условия на задълбочаващи се териториални дисбаланси в страната се очертават съществени регионални и локални различия в демографската и социално-икономическата среда и в състоянието на местните пазари на труда. От една страна, тези различия се наблюдават между отделните териториални единици от един и същи ранг, а от друга – между градските и селските райони.
ISBN 978-619-7065-80-0